G-20 Liderler Zirvesinde Erdoğan İle Görüşen Trump Açıklama Yaptı: Ben, Erdoğan İle İyi Anlaşıyorum

0
974

Japonya’nın Osaka kendinden düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi’nde ABD’nin Başkanı Trump ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan bir araya geldi. Türkiye’nin Rusya’dan satın alacağı S-400 füze savunma sisteminin ele alındığı görüşmede Trump’tan ilginç açıklamalar geldi.

Görüşmeden sonra Trump, Türkiye’ye patriot konusunda adil davranılmadığını vurguladı ve “Bu bir son dakika, Trump Türkiye’yi seviyor” dedi. Ayrıca Trump’ın Türkiye’ye karşı yaptırımlarla ilgili konuşması beklenirken onun yerine “Erdoğan’ın suçu yok. Sorunu çözeğiz” ifadelerini kullandı.

Trump’ın konuşmasından satır başlıkları şöyle:

  • Türkiye’ye adil davranılmadı. Patriot vereceğiz dedik ama vermedik. Ortada karmaşık bir durum var. Ama Erdoğan’a adil davranılmadı. Bu bir son dakikadır, Trump Türkiye’yi seviyor.
  • S-400 konusu karmaşık bir durum üzerinde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rahip Brunson’ı geri verdi. Kimse geri alamamıştı. Başkan Obama geri alabildi mi? Hayır, sonsuza dek hapiste kalabilirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan benim bakış açımla çok çetin biri. Bu gerilimde Erdoğan’ın suçu yok. Ben iyi anlaşıyorum ve ona adaletsiz davranıldığını düşünüyorum.

Görüşmenin hemen öncesinde Trump “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama yönetiminden Patriot almak istedi fakat izin verilmedi. Obama döneminde Türkiye’ye adil davranılmadı.” diyerek suçu Obama’ya attı. S-400 konusunda ise, “Karışık bir konu. Farklı çözümler arıyoruz. (Türkiye’ye karşı) Adil olmak zorundasınız.” dedi.

Erdoğan, Trump ile görüşmenin ardından Suriye dahil olmak üzere  birçok konunun ele alındığını belirtirken, S-400’lerle ilgili “Sayın Trump bugün bu konuya açıklık getirdi. Böyle bir şeyin olmayacağını da kendisinden özellikle dinlemiş olduk.” açıklamasını yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.