Gazetecilere Yönelik Baskı Artarak Devam Ediyor: “Gazetecilik yapmak ve direnmekten başka çare yok.”

0
826

Türkiye’de gazetecilerin yaşadıkları baskı her geçen gün artıyor. Yalnızca Kasım ayında 12 gazeteci gözaltına alındı, 4 gazeteci tutuklandı, 5 gazeteci saldırıya uğradı, 12 gazeteciye ise toplam 45 yıl hapis cezası verildi.

Siyasi iktidarın baskı ve hapis yoluyla gazeteciliği bitirmek istediğini belirten gazetecilik meslek örgütü temsilcileri “Gazetecilik yapmak ve direnmekten başka bir çare yok” diyerek, örgütlenme ihtiyacına dikkat çekti.

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) Sözcüsü Hakkı Boltan, “25 yıl önce gazeteler bombalanıp, gazeteciler öldürülüyorlardı. Şimdi ise bu yönelim darp, gözaltı ve tutuklama ile devam ediyor.” dedi. Boltan, “Gazetecilik zoru başarmaktır. Gerçeği topluma ulaştırmaktır. Bunu yaparken canı ve cezaevine girme pahasına yapıyor. Bundan sonra da aynı şekilde devam edileceğinden kimsenin şüphesi olmasın.” diye konuştu.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral ise, iktidarın karşısında olan herkesi “terörist” ilan ettiğini, gazetecilerin de bundan nasibini aldığını söyleyerek, “Kurtuluş yok tek başına. Tek başına olacak bir iş değil. Çünkü tek başına kaldığınız zaman iktidar sizi sindirip, korkutup veya içeri atıp bertaraf edebiliyor. Dolayısıyla iktidara karşı demokrasi mücadelesi vermek için de öncelikle örgütlü olmakta yarar var.” dedi.

OHAL ve sonrası dönemde yüzlerce sarı basın kartının iptal edilmesi üzerinde de duran Oral, gazetecilerin öteden beri sarı basın kartı konusunda sıkıntı çektiğini dile getirerek, “İktidarın son zamanlardaki yaklaşımlarıyla sarı basın kartı artık ulaşılmaz bir hale geldi. Çünkü iktidar sarı basın kartı komisyonunun yapısını tamamen değiştirip, yandaş kurumlardan oluşan kadrolarla doldurdu bu komisyonu. Gazeteciler Sendikası olarak sarı basın kartını biz vermeyeceğiz ama sarı basın kartı kadar geçerli olan bir kartı veya sarı basın kartı değerindeki kartları vermek üzere basın örgütlerini bir araya getirmenin çabası içine olacağız. Bu konuda hazırlıklar sürüyor. Çok yakında bir duyuru yapılacak.” ifadelerini kullandı.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü Ayşe Güney ise, yargı paketleri, demokrasi, yasal düzenlemeler ve ifade özgürlüğünden bahsedenlerin polis fezlekeleri ile gazetecileri gözaltına alıp tutuklamaya devam ettiğini ancak her şeye rağmen gazeteciliği hakkı ile yapmaya çalışan cesur gazetecilerin tükenmeyeceğini söyledi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.