Gelecek yıl yürürlüğe girecek “Vatandaş Ödeneği” uygulaması Münster’de protesto edildi

0
221

Alman Komünist Partisi (DKP), Komünist Parti Gençlik Örgütü (SDAJ), Birleşik Hizmet İşleri Sendikası (ver.di) ve Odak Kültür Merkezi, Münster’in emekçi semti olan Coerde’de ortak bir etkinlik düzenledi.

Etkinlik alanının kurulduğu mahallenin pazar alanında ver.di sendikası ve Odak Kültür Merkezi standları açıldı. Etkinlikte Almanya’da halk arasında Hartz 4 olarak bilinen işsizlik ödeneğinin yerini alacak olan “Vatandaş Ödeneği” üzerine eleştirel bir tartışma yürütüldü. Partinin, sendikanın ve Odak Kültür Merkezi’nin temsilcilerinin yaptığı konuşmalarda “Vatandaş Ödeneği”, mevcut hükümetin politikaları ve kapitalist sistem eleştirildi. Uzun süredir başka bir emekçi mahallesi olan Berg Fidel’de çalışma yürüten Berg Fidel Dayanışması adına da bir konuşma yapıldı ve gücün birlikten doğduğuna vurgu yapıldı. Yağmurlu hava nedeniyle katılımın beklenenden düşük olduğu etkinliğe Cuppatea Grubundan Joachim Hetscher ise politik şarkılarıyla destek verdi.

Halk arasında Hartz 4 olarak bilinen uygulama ile sosyal yardıma ihtiyacı olan ailelere verilen ek yardım gelirleri kesiliyor. Ailelerde harçlık biriktirmek için çalışan gençler var ise, bu miktar sosyal yardım ödeneğinden kesiliyordu. Aynısı üniversite okuyup kredi alan gençler için de geçerli. Güya eğitim için verilen para yine ailelerin aldığı sosyal yardımdan kesiliyordu. Hartz 4 uygulamasında sert eleştirilen yaptırım uygulamasının büyük bir kısmının kaldırılması hedefleniyor. Yaptırımlardan bir tanesi ise bir randevuya gitmediğinizde veya size uygun görülen bir işi kabul etmediğinizde ödenekte kesinti yapılması idi. 25 yaşından genç olanlarda ise ödenek tamamen kesiliyordu, hatta yaşadıkları evlerin büyüklüğüne göre evden çıkmaları talep edilebiliyordu. Yaptırımların tamamının kaldırılması hedeflenirken, koalisyon ortağı FDP (Liberal Parti) yaptırımların tamamen kaldırılmasına engel oldu.

Yeni “Vatandaş Ödeneği”nde artık tamamen kesinti yapılmayacak, en fazla yüzde 30 kesinti yapılacak. Bu yaptırımlar ise düzenli olarak resmi daireler ile iletişime geçmeyi reddedenlere uygulanacak. Yeni düzenlemede sosyal yardım alıp evi “uygun olmayan” hiç kimse iki yıl boyunca evinden çıkarılmayacak. Yeni ödenekte ise sadece 40 ile 50 Euro arasında bir artış söz konusu. Şu an 449 Euro olan sosyal yardım 1 Ocak tarihinden itibaren 502 Euro olacak. Oysa ki son dönemde artan hayat pahalılığı ile karşılaştırıldığında bu rakamın düşüklüğü ve reform denilen uygulamanın bir aldatmaca olduğu ortadadır.

Önümüzdeki dönem daha da sertleşecek koşullara karşı emekten yana güçlerin ortak mücadelesi gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.