Gençlik Saraya Karşı Yanyana!

0
1660

GençlikSarayaveSarayınSavaşınaKarşıBirarada

”Saraya karşı, savaşa karşı bir araya geleceğiz.
Karanlığa karşı kol kola gireceğiz. Bizler insanca yaşanacak bir ülkenin hayalini kuran gençleriz. Ölümlere alışmayacağız. Yaşatmak için mücadele edeceğiz.”

Fikir Kulüpleri Federasyonu, Öğrenci Muhalefeti, Öğrenci Kolektifleri, CHP ve HDP Gençlik Örgütleri bir araya geldi ve ortak bir açıklama yaptı.

10 Ekim’de Ankara Garı’nda yaşanan patlamada 100’den fazla insan yaşamını yitirmiş, çok sayıda yaralı tedavi altına alınmıştı.

Dün, patlamanın yaşandığı saat olan 10.04’te Ankara Garı önünde buluşan gençler ortak bir anma ve basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Gökyüzüne, yitirilen insanları simgeleyen siyah balonlar bırakan gençler, saraya ve sarayın savaşına karşı birlikte mücadele edecğiz, açıklamasında bulundu.

CHP Gençlik Kolları, Fikir Kulüpleri Federasyonu, Gençlik Muhalefeti, HDP Gençliği ve Öğrenci Kolektifleri imzasıyla yapılan açıklamada, saraya ve savaşa karşı gençliğin birleşeceği duyurulurken, gençlik derneklerine, üniversite kulüp ve topluluklarına bu birliği büyütme çağrısı yapıldı.

Açıklamada, “Ülkemiz tarihinin en çıkışsız zamanlarında gençlik sahneye çıktı ve duruma el koydu. Bugün de bunu yapacağız. Gençlik duruma el koyacak.” denilerek, gençliğin saraya ve savaşa karşı yanyana duracağı ve birlikte mücadele edeceği ifade edildi.

“Okul okul, mahalle mahalle yan yana geleceğiz. Sarayı durdurana kadar birleşik mücadelemiz sürecek.” şeklinde ifadelere yer verilen metni, FKF Genel Başkanı tüm gençlik örgütleri adına okudu.

FKF Başkanı Elçin Fırat’ın okuduğu açıklamanı tam metni şu şekilde:

“Ülkemizin başındaki çete Türkiye’yi kan gölüne çevirmek istiyor.
Ankara’da gerçekleşen katliam, çok üzücü biçimde bize bunu tekrar yaşattı.
Son dönemde Reyhanlı’da, Roboski’de, Gezi’de, Cizre’de, Dağlıca’da kaybettiklerimizin baş sorumlusu da saray ve onun kontrolündeki AKP iktidarıdır.
Hukuksuz tutuklamalar, göz önüne serilen hırsızlıklar, sokaklarda insanlara yapılan saldırılar, artık başkentin ortasında insanları katletmeye kadar ulaştı.
Bıçak kemiğe dayandı.
İstedikleri bizi düşman haline getirip sokaklarda, üniversitelerde birbirimizi öldürmemiz, ülkenin her gün daha büyük bir kaosa sürüklenmesi…
Bizler sarayın savaşı için yurttaşlarımızın, halklarımızın, gençlerimizin ölmesine, öldürülmesine daha fazla izin vermeyeceğiz.
İnsanca yaşanacak bir ülkenin umuduyla yaşayan tüm gençlerin bu karanlığa karşı bir araya gelmesinden başka yol kalmadı.
Saraya karşı, savaşa karşı bir araya geleceğiz.
Karanlığa karşı kol kola gireceğiz. Bizler insanca yaşanacak bir ülkenin hayalini kuran gençleriz. Ölümlere alışmayacağız. Yaşatmak için mücadele edeceğiz.
Kürt halkına karşı saldırılarını arttıran, 90’lı yılların simgesi ‘beyaz toros’larla tehdit eden, tabutları miting kürsüsü olarak kullanmak isteyen, asker cenazelerinden oy hesabı çıkartan Saray’a ve AKP’ye en iyi cevabı Türk ve Kürt gençlerinin birleşen sesi verecek.
Birliğimizi bozamayacaklar.
Saraya ve savaşa karşı gençliğin bir arada daha güçlü durduğunu tekrar duyuyoruz.
Tüm gençleri, arkadaşlarımızı saraya ve savaşa karşı bu duruşa destek vermeye çağırıyoruz.
Gençlik örgütlerini, gençlik derneklerini, kulüp ve toplulukları, tüm gençleri bir arada durmaya davet ediyoruz.
Bugün ayrımları tartışmanın değil, hemen şimdi savaşı ve sarayı durdurmanın zamanı.
Ölümleri durdurmanın, halka güven vermenin zamanı.
Seçimde sandıkları hep birlikte koruyacak, ilçelerimizde, üniversitelerimizde güvenlik komiteleri oluşturacağız.
Okul okul, mahalle mahalle; üniversitelerde ve sokakta yan yana geleceğiz. Sarayı durdurana kadar birleşik mücadelemiz sürecek.
Kadınlara yönelik saldırılara, kadın düşmanlığına birlikte yanıt vereceğiz.
Ülkemiz tarihinin en çıkışsız zamanlarında gençlik sahneye çıktı, savaşa ve faşizme karşı mücadelenin en önünde yer aldı.
Bugün de bunu yapacağız. Gençlik duruma el koyacak.
Çağrımız, aynı zamanda bu birliğin örnek yaratması ve gençlik dışındaki tüm kesimlere yayılması için de bir çağrıdır.
Hep birlikte sarayı ve savaşı durdurabiliriz.
Biliyoruz;
Türkiye saraydan büyüktür!
Gençlik katillerden güçlüdür!”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.