General Elektrik ve ABB´de Grev, BİMEKS’te kriz…

0
1502

GREV GELİYOR!

Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası’nın (EMİS) ve Birleşik Metal-İş Sendikası arasındaki sözleşme görüşmeleri tıkandı. 2 bini aşkın işçiyi ilgilendiren sözleşme görüşmelerinde işçiler pazartesi günü fabrikalarına grev kararı asacak.

Sözleşmelerin durumu ile ilgili değerlendirme yapmak için sendika genel merkezin işyeri temsilcileri toplantı yaptı. Schneider’in Manisa fabrikası General Elektrik ve ABB için anlaşma sağlanamadı.

Sendika ve işçiler grev kararlarının pazartesi günü fabrikalarda ilan edilmesini kararlaştırdı.Greve tüm fabrikaların birlikte çıkması kararı alındı.

BİMEKS’te İŞÇİYE KRİZ VAR!

58 ilde 200’e yakın mağazası bulunan BİMEKS’te1600 işçi çalışıyor. 3 aydır işçilere ücret ödemeyen BİMEKS’in reklamları televizyonlarda gazetelerde çıkıyor.

1. ayda şirket durumunun kötü olduğuna dair bir mail bilgilendirmesi yapmış, 3. ayda işverenin evinin dahi ipotek altında olduğu, işçilerle bir aile olunduğu ve “idare etmek gerektiğini” yönünde bilgilendirme yapılıyor. Mağaza bölge müdürleri işçileri ikna etmeye çalışıyor.

BİMEKS işçileri çalışma koşulları: 8 saatlik çalışma süresinde 45 dakika yemek molası dışında sürekli ayakta çalışma zorunluluğu  var. İşçi ücretleri her mağazaya göre değişiyor. İşçi önce işverene olan maliyeti kadar satış yapabilirse prim almaya hak kazanıyor. Çalınan veya kaybolan ürünün ücreti tüm mağaza çalışanlarından kesiliyor. Maaşlarımızdan keyfi olarak kesintiler yapılıyor.Yapılan kesintiler nasıl hesaplanıyor bilgi de verilmiyor.

ODAK

2016-12-23

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.