Göteborg’da İsrail’in Eurovision’dan çekilmesi için yapılan eyleme yüzlerce insan katıldı

0
98

Bu sene İsveç’te yapılacak olan 2024 Eurovision şarkı yarışmasına İsrail’in de katılması, tepki toplamaya devam ediyor. Cumartesi günü İsveç’in Göteborg şehrinde gerçekleştirilen eyleme 600 kişiden fazla insan katıldı.

Saat 16:30’da şehrin en işlek meydanında gerçekleştirilen eylem, katılımcıların konuşmalarıyla başladı. Konuşmacılar arasında “Leve Palestina” (Çok yaşa Filistin) şarkısı ile tanınan Kofia isimli müzik grubunun Filistinli kurucusu Georg Totari de vardı. Totari, grubun yıllarca sansürle nasıl başa çıktığını anlatırken, binlerce çocuğu katleden İsrail’in böyle bir sansürle karşılaşmamasını eleştirdi. En çok dikkat çeken konuşma ise 15 yaşındaki Leyan’ın ses kaydının da dinletildiği konuşma oldu. Leyan telefon kaydında, işgalci İsrail askerinin içinde çocukların da bulunduğu arabaya ateş açıldığını ve kendilerine yardım edilmesini istemişti. Filistinli yetkililer, 12 gün sonra altı yaşındaki Hind olmak üzere beş kişinin cansız bedenine ulaştı. 

Konuşmalardan sonra kitle yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında sıkça “Nehirden denize Özgür Filistin”, “Katil İsrail”, “Katil Biden”, “İsrail’i boykot et” sloganları atıldı. Kitle yürüyüşünü, Eurovision şarkı yarışması için ön elemelerin yapıldığı ikinci durak olan Scandinavium Göteborg önünde sonlandırdı.

Odak İsveç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.