Hakim’den Avukatın Etek Boyuna Müdahale

0
1166

İstanbul Anadolu Adliyesi 2. İş Mahkemesi’nde görülen işe iade dava duruşması sırasında hakim Mehmet Yoylu, davacı avukatının etek boyuna müdahale etti.

Olayın duyulmasının ve sosyal medyada paylaşılmasının ardından Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) konuyla ilgili soruşturma başlattı.

Avukat Erdost Balcı’nın sosyal medya hesabından paylaştığı tutanakta yer alan bilgiye göre, hakim Mehmet Yoylu duruşma sırasında diğer avukatlara, davacı vekilinin eteğinin diz üstünden 15 santim yukarıda olduğunu ve bu durumun avukatlık mevzuatına aykırı olup olmadığını sordu.

Dinleyici sıralarında bulunan bir avukat, “Bence özgürlük alanı ile ilgilidir müdahale edilmemesi gerekir.” dedi. Bir diğer avukat da, “Avukatlık hukukuna ve örfüne uygundur.” dedi. Daha sonra hakim, avukatların kısa değerlendirilmesinin aynı olmayacağı iddiasıyla baro başkanlığına bildirmek üzere etek boyunun fotoğrafının çekilmesini istedi. Söz konusu avukatın “Ben etek boyumun çekilmesini istemiyorum.” demesiyle duruşmaya devam edildi.

Tutanağa geçen olayın sosyal medyada duyulması ve yayılması üzerine çok sayıda avukat, Mehmet Yoylu’yu mahkeme önünde protesto etti. Protestolar sonrası hakim Yoylu’nun 2 gün rapor aldığı ve adliyeden “kaçtığı” belirtildi. 

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) da, İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi hakimi Mehmet Yoylu hakkında soruşturma başlattığını açıkladı. HSK 2. Daire’nin, gün içinde toplanarak Yoylu’nun açığa alınıp alınmayacağını görüşmesi bekleniyor.

Türkiye Barolar Birliği’nden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada da, “İstanbul Anadolu Adliyesi İş Mahkemesinde üzücü bir olay yaşanmıştır. Mahkemenin hakimi, bir kadın avukatın kıyafetine karışmıştır. Yetkisini kötüye kullanmıştır. Mahkemesini küçük düşürmüştür. Aynı zamanda meslektaşımızı bu şekilde baskı altına almış ve taciz etmiştir. Yargılama yaptığı işi bırakıp, meslektaşımızı kılığı kiyafeti yüzünden yargılamaya kalkışmıştır. Hatta fotoğrafını çekmeye teşebbüs etmiştir. Bu hakim daha önce Balıkesir’de bir meslektaşımıza kürsüden hakaret edip onu darp etmiş olan bir kişidir. Sorunludur. Bugün yaşanan olay bu kişinin hakimlik görevine o olaydan sonra devam ettirilmiş olmasının sonucudur. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu tarafından derhal HSK ile görüşülmüştür. HSK, hakim hakkında şu an itibariyle soruşturma açmıştır. Meslektaşımıza geçmiş olsun diliyoruz. Kuşkusuz bu olayı sonuna kadar takip edeceğiz”. ifadelerine yer verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.