Haklı davamız kazandı, peki nasıl?

0
1687

Alişan İpşiroğlu

209 gündür yürüttüğümüz haklı mücadelemiz nihayet başarıyla sonuçlandı. Belediye ile gerçekleştirdiğimiz görüşme sonrasında işimize dönüş hakkımız verildi. Biz de bu haberi ilkin, bu süreçte birlikte yol yürüdüğümüz değerli arkadaşlarımız ile kamuoyuna duyurduk, herkese teşekkür ettik ve kazanımımızın bütün ilericilerin, sosyalistlerin ve işçi sınıfının kazanımı olduğunu ifade ettik. 

Tam 209 gündür, yağmur-çamur demeden, bir yandan işsiz kalmanın verdiği psikolojik yük, bir yandan da çeşitli maddi sıkıntılar ile de olsa mücadelemizi sürdürmeye çalıştık. Açık konuşmak gerekirse, omuzlarımıza yıkılan onca yükün, geliştirdiğimiz yoldaşlık ilişkileriyle büyük oranda hafiflediğini hissetmem, bırakın 200 günü 2000 gün de olsa bu sürecin çekilir olmasını sağlıyordu. 

Bu direnişte yoldaşlık kazandı, dostluk kazandı, dayanışma kazandı. 

200 küsür gün boyunca derdimizi anlatmaya çalıştık. Basın açıklamaları düzenledik, televizyon programlarına katıldık, çeşitli yazılı medyalara demeçler verdik. Pazar pazar, mahalle mahalle dolaşıp bildiriler dağıttık. Düzenlediğimiz etkinlikler oldu. Hepsine, elinden geldiğince çeşitli sol gruplardan dostlarımız, duyarlı insanlarımız katılmaya ve bizi anlamaya çalıştı. İnanıyorum ki fiili olarak yanımızda olmasalar bile duygu anlamında binler, onbinler bizimle idi. 

Özellikle direnişimizin 200. gününde, düzenlediğimiz sosyal medya kampanyamız ile verdiğimiz mücadeleyi daha fazla duyurabilmenin yolunu yakaladık. Çeşitli aydınlar, sanatçılar, milletvekilleri, duyarlı kamuoyu hep bir ağızdan işe dönmemiz için bir baskı durumu oluşturdu. Şimdi hepsinin tek tek ismini ne yazık ki sayamayacağım. Kendilerine sosyal medya hesaplarımız üzerinden de teşekkür ettik. Geliştirilen birlik, dayanışma yürüttüğümüz haklı mücadelenin kazanmasına yol açtı ve şimdi işlerimize dönüyoruz. Kazanan ezilenlerdir, Türkiye soludur, işçi sınıfıdır; kazanan mücadele ve dayanışmadır. 

İster istemez akla şu soru da geliyor tabii: CHP Belediyesi hakkımızı tanımakla ne kaybetti? Hayır, onlar da kazandılar. Yanlışı düzeltmek onlara da kazandırır. Yüzlerce gündür işine dönme hakkını elde etmek için direnen Kenan Güngördü kardeşimizin talebinin kabul edilmesi iktidarın Zeytinburnu belediyesini de yıkmaz. Onlar da yanlış uygulamalarını düzeltebilirler. Kimsenin kendisini işine geri dönmek ve demokratik hakkını elde etmek için ölüm orucuna girişmek zorunda görmesini istemiyoruz. Bunları egemenlere akıl vermek ve sınıf uzlaşmacılığı  için yazmıyoruz. Ne hakkımızın kabul edilmesinden öncesinde ne de sonrasında kimsenin karşısında eğilmedik, asla eğilmeyiz. Başarımız önemlidir ama kazandığımız sadece işe dönüş hakkımızdır.

Peki bundan sonra ne yapmak gerek? 

Türkiye’de işçiler, emekçiler, kadınlar, yoksul insanlar ezilmeye ve sömürülmeye; egemenler ise bizlerin örgütsüzlüğünden cesaretle gün geçtikçe daha çok palazlanıp kanımızı emmeye devam ediyor. İşte iktidarın yarattığı ülke ortada. Baskının, sömürünün, saldırının haddi hesabı yok. Geçtiğimiz günlerde hükümetin “İsveç’te ölüme terk edilen vatandaşımıza bile canla başla sahip çıkıyoruz” hikayesinin şov olduğunu açıklayan Seda Şanlıer’in gerici basın ve sosyal medyada iktidar yanlıları tarafından sanki Avrupa emperyalizmini savunan ve Türkiye halkına kötülük eden bir teröristmiş gibi linç edilmeye çalışıldığını gördük. Yani her türlü haksızlık, hukuksuzluk devam ediyor. 

Tek tek hiçbir şey yapamayız. Bunu görüyoruz. Egemenlerin güç aldığın şey ise işte tam da budur, bizim yalnızlığımız. Onlara karşı, haklarımız ve geleceğimiz için birlik olmayı, birbirimize sahip çıkmayı öğrenmeliyiz.  

Sistemin bize dayattığı “her koyun kendi bacağından asılır” tarzını değil, “hepimiz birimiz birimiz hepimiz için” anlayışını esas almalıyız. 

Türkiye’de ezilenlerin, kadınların, işçilerin, emekçilerine dayanışma hareketini yaratmak görevimiz olmalıdır. Böylelikle hem bireyciliğe, bencilliğe ve grupçulara karşı birliği ve dayanışmayı; hem de sistemin saldırılarına ve hak gasplarına karşı direnişi örgütleyebiliriz. 

Dayanışma yaşatır, dayanışma insanlaştırır!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.