Hamm’da maden işçilerine görkemli veda

0
1504

Mehmet Tanlı/ Almanya

Almanya’nın maden ocaklarıyla tanınan şehirlerinden birisi olan Hamm’da “Teşekkürler madenci arkadaş- yani danke kumpel” sloganıyla maden sektöründe çalışan emekçilere büyük bir kültür programıyla şehrin ekonomisine, yaşamına etkileri, başarıları, kazanımları katkılarından dolayı teşekkür edildi.

Ruhr Havzası’nda maden ocaklarında “kara elmas kömürün” çıkarılmasının durması, ocakların kapanması nedeniyle Hamm şehrinde yaşayan eski ve genç kuşak madencileri onurlandırmak amacıyla halka açık ücretsiz bir dizi etkinlikler düzenlendi. Hamm’daki etkinlik, önce şehir merkezindeki büyük Paulus Kilisesi’nde başladı. Burada küçük bir dini tören sonrası madencilere teşekkür edildi.  Birlikte madenci şarkıları söylendi ve  madencilerden oluşan orkestra küçük bir repertuar sundu. Aynı şekilde benzeri etkinlikler Hamm’ın dışında bir zamanlar büyük kömür havzalarına sahip olan Ruhr Havzası’nın dört ayrı şehrinde de düzenleniyor.

IGBCE, RAG, Glückauf Zukunft gibi büyük ulusal boyutta nadenci sendikaları ve madenci kuruluşlarının organize ettiği etkinliğe Hamm Belediyesi de büyük destek verdi. Paulus Kilisesin’deki programa Hamm Anakent Belediye Başkanı Thomas Hunsteger. Petermann, sendika başkanı Lothar Wobedo, Sosyal Uyum Dairesi Müdürü Wolfgang Müller, SPD Fraksiyon Başkanı Justus Moor, Uyum Meclisi Başkanı İsmail Erkut, siyasi partilerin temsilcileri, meclis üyeleri, sosyal kuruluşların müdürleri, şehirdeki bazı derneklerin yöneticileri, madenci üniformalarıyla sayısız madenci ve aileleri katıldılar. Kilise’deki programdan sonra etkinliklerin diğer bölümünün devam edeceği büyük alışveriş pasajı Allee Center’e kadar bir kortej halinde birlikte yüründü.. Aralarında 1. kuşaktan Türkiyeli madencilerimizin de bulunduğu maden işçilerinin zorlu yaşam ve çalışma koşullarını anlatan büyük boy Portreli Alle Center’de açılan resim sergisi ve maden ocaklarında kullanılan irili, ufaklı, araç, gereçler ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti.

Almanyada Madencilere verilen değer büyük

Hamm’daki madencilerin fotoğraf sergisinde portreleri bulunan 1. kuşak madencilerimizden Halit Güner, Murtaza Karaoğlu, Muharrem Alaçam ve Recep Çelikoğlu ‚ “Madenci olmak zor şey. Çocuklarımızın nafakası, helal lokma için yıllarca yerin altina indik. Madenci demek; Azraili her an ensenizde hissetmek demektir. Burada Almanya’daki madenciler Türkiye ya da başka yerlerde çalışan madencilere göre ocaklarda alınan  önlemler, kulanılan yüksek teknoloji ve de iş güvenliği nedeniyle daha şanslılar. Şu etkinlik bile biz madencilere verilen değeri gösteriyor. Soma’yı unutmadık. Oralarda madenci olmak bazen; Bile bile ölüme gitmek gibi bir şey. Yine de madenci olmanın mutluluğunu yaşıyor, bu etkinlikle bizleri duygulandıran, onurlandıran herkese teşekkür ediyoruz‘” dediler.

28 Kasım’da açılan ‚‘”Teşekkürler Madenci Arkadaş”, sergisi 3. Kasım’a kadar Alle Center’de açık tutulacak.

*Fotoğraf ve haber ABC gazetesinden alınmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.