Hapishanede salgın önlemi: “8 tutsağa 1 maske, maskeyi konuşan taksın!”

0
1057

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, Bayburt M Tipi Hapishanesi’nde salgında gereken önlemlerin alınmadığına dair iddiaları Adalet Bakanlığı’na sordu.

Uca, Bayburt Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Bayburt M Tipi Hapishanesi’nde pandemi tedbirlerinin harfiyen uygulandığına ilişkin 3 Nisan’da açıklama yaptığını ancak kendilerine ulaşan bilgilerin bu yönde olmadığını ifade ederek, hapishanede 8 tutsağa tek maske verildiğini söyledi.

Feleknas Uca konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bayburt M Tipi Cezaevinde COVID-19 salgınına rağmen, mahpusların kaldığı koğuşların düzenli dezenfekte edilmediği, infaz koruma memurlarının mahpuslarla yakın temas içinde olduğu, mahpuslara maske verilmediği, gardiyanlar tarafından, sekiz mahpusa bir tane maske verildiği ve ‘bu maskeyi aranızdan konuşan kişi taksın’ dendiği öğrenildi. Ayrıca, hijyen ürünlerinin kantinde fahiş fiyatlara satıldığı, koğuşlara verilen yemeklerde de hijyen kurallarına uyulmadığı Bayburt cezaevinde, mahpuslara iki aydır sıcak su da verilmediği edinilen bilgiler arasında.” ifadelerini kullandı.

Vekil Uca’nın verdiği önergede, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den şu soruları yanıtlaması istendi:

* Aylardır mahpusların sıcak suya erişiminin engellenmesinin sebebi nedir? Mahpusların defalarca dile getirdiği sıcak su sorunun giderilmesi için bir çalışmanız olacak mıdır?

* Bakanlığınız, gardiyanlar tarafından 8 mahpusa bir maske verildiği ve “bu maskeyi aranızdan konuşan kişi kullansın” dendiğinden haberdar mı? Mahpusların sağlığını hiçe sayan bu uygulamalara yönelik bir soruşturma başlatılacak mı?

* Bayburt M Tipi Cezaevinde koğuşların dezenfekte edilmemesi ve yemek dağıtımlarının hijyen kurallarına dikkat edilmeden yapılmasının nedeni nedir? Mahpusları ölümle burun buruna getiren bu hak ihlallerini durdurmaya yönelik bir çalışmanız mevcut mudur?

* Cezaevi kantinlerinde satılan hijyen ürünlerinin ücretlerinin dışarıdaki fiyatlardan oldukça yüksek olmasının gerekçesi nedir? Salgın süresince tüm cezaevlerinde ciddi bir sorun olan dezenfektan ve maske gibi ihtiyaçların ücretsiz ve düzenli biçimde dağıtılmasına dönük bir çalışmanız var mıdır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.