“Hapishanelerde anneleriyle kalan çocuklara da tutuklu muamelesi yapılıyor.”

0
902

Ceza İnfaz Sistemlerinde Sivil Toplum Derneği (CİSST), anneleriyle birlikte hapishanelerde kalmak zorunda bırakılan çocukların yaşadığı hak ihlallerine dikkat çekti.

CİSST Hapiste Çocuk Temsilcisi Cansu Şekerci hapishanelerdeki yoğunluktan kaynaklı sorunlardan çocukların da ciddi olarak etkilendiğini dile getirdi. Şekerci, çocukların ayrı yataklarının olmaması, sağlık haklarına ulaşamamaları, oyuncak ve gıdaya ulaşamama gibi hak ihlallerinin yaşandığını belirtti. Bunların yanı sıra 15 Temmuz’un ardından ilan edilen OHAL ile birlikte hapishanelerde bulunan kreşlerin kullanımıyla ilgili ihlallerin arttığını da kaydeden Şekerci, “Özellikle OHAL’den sonra kreşlerden faydalanmanın annenin siyasi ya da adli olmasına göre değiştiğine dair bize bilgi aktarımı oldu. Bunun önüne geçecek denetimlerin olması çok önemli.” dedi.

Annesi ile birlikte Gebze Kadın Hapishanesi’nde kalan Miraz bebeğin babası Cengiz Zaza Akbaba da, hapishanelerde çocuklara da tutuklu muamelesi yapıldığını söyledi.

Hafta içi annesinin yanında kalan Miraz bebeğin hafta sonu kendisiyle kaldığını belirten baba Cengiz Zaza Akbaba, eşinin yaklaşık 3 yıldır hapishanede olduğunu hatırlatarak, çocukların hapishanelerde yaşadıkları hak ihlallerine dikkati çekti. Çocuğun anneyle buluşması başta olmak üzere bir bebeğin en temel ihtiyaçlarına ulaşmasında dahi ciddi sorunlar yaşadıklarını belirten Akbaba, “Bir keresinde Miraz hastaneye giderken annesi yanında götürülmedi. Bu sorunu çözdük derken yeni sorunlarla karşılaştık. Miraz’ın mamaya ulaşımında çeşitli sıkıntılar yaşandı. Oyuncaklarını bile yasakladılar.” dedi.

Miraz’ın en son hapishaneye alınmaması meselesine de değinen baba Akbaba, Miraz’ın içeri alınmadıktan sonra ağladığını ve kendisine, “Baba, neden annemin yanına gidemiyoruz.” sorusuna Miraz’ı oyalamak amacıyla, “Anahtarı kaybettik.” diye cevap verdiğini aktardı. Akbaba, verdiği cevap üzerine Miraz’ın gün boyu gittikleri her yerde hapishanenin anahtarını aradığını anlattı. Akbaba, Miraz’ın annesinin koğuş arkadaşı kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri Meltem Oktay’ın 25 Ekim’de tahliye edilmesinin ardından annesine, “Anne biz ne zaman tahliye olacağız.” gibi sorular sormaya başladığını da dile getirdi. Akbaba, Miraz, bana da, “Annem tahliye olunca bizimle mi kalacak, bu evde mi yaşayacağız.” gibi sorular sorduğunu söyledi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.