Haziran Hareketi Miting Açıklaması Yaptı

0
1375

image

 

 

Birleşik Haziran Hareketi, CHP’nin çağrısıyla 24 Temmuz Pazar günü düzenlenecek Taksim mitingine dair tavrını açıkladı.

AKP’nin bir karşı-darbe örgütlediğini ifade eden BHH, AKP taraftarlarının bol keseden harcanan devlet imkanlarıyla sokağa çıktığına işaret etti.

BHH, açıklamasında demokrasi güçlerinin büyük bir miting yapma gücüne sahip olduğunu, AKP’nin bu nedenle Taksim mitingini bir ‘milli mutabakat mitingi’ gibi göstermek istediğini belirtti. BHH açıklamasında, AKP’nin bu hamlesine izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Birleşik Haziran Hareketi’nin açıklaması şöyle:

BİRLEŞİK HAZİRAN HAREKETİ TÜRKİYE YÜRÜTME KURULU DUYURUSUDUR

15 Temmuz 2016 gecesi gerçekleşen darbe girişiminin ardından AKP ‘demokrasi şöleni’ diyerek taraftarlarını sokağa çağırmış ve kendi karşı-darbesini örmeye girişmiştir. Emekçilere kapattığı Taksim Meydanı başta olmak üzere, ülkenin çeşitli illerindeki meydanlarda kendi gösterilerini örgütlemiştir. Bu gösterilere demokrasi sloganları değil, idam ve şeriat çağrıları damga vurmuştur. Emekçi halkımız, ‘demokrasi şöleni’ adı altında düzenlenen bu şeriat çağrılarına ve AKP’nin kendi karşı-darbesini örgütleme girişimine iltifat etmemiştir. Ulaşımın bedava yapılmasına, yiyecek-içecek ikramlarına, TC Devleti ve Tayyip Erdoğan imzalı çağrılara rağmen gösterilere beklenenin çok altında bir kitle katılmıştır. Nihayet AKP ipleri tamamen eline almak üzere OHAL uygulaması kararı almıştır.

Tam bu sırada CHP 24 Temmuz’da Taksim’de bir ‘Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi’ çağrısı yapmıştır. Birleşik Haziran Hareketi olarak, çağrının ilk açıklandığı andan itibaren konuya duyarlılık gösterdik. CHP ile temasa geçerek, bu önemli adımı hep birlikte örme irademizi beyan ettik. Ortaya koyduğumuz perspektif şöyledir:

  1. AKP bir karşı-darbe örgütlüyor, toplumu kendi gerici ideolojisi çerçevesinde yeniden şekillendirmek için ortamı “Allah’ın bir lütfu” olarak değerlendiriyor. Bu nedenle, miting içeriğinde mutlaka LAİKLİK vurgusu bulunmalıdır.
  2. Taksim’i emekçilere kapatan, bunun için on binlerce polisle halka saldıran AKP, Taksim başta olmak üzere tüm meydanlarda demokrasi müsameresi yapıyor. AKP ve demokrasi yan yana anılamaz. AKP yöneticilerinin de katıldığı bir ‘milli mutabakat mitingi’ görüntüsü kabul edilemez. Demokrasi AKP’nin karşı-darbesine karşı savunulmalıdır.
  3. Kürsüde mutlaka bu hassasiyetlerin vurgulanacağı bir metin okunmalıdır.
  4. Özgürlük, demokrasi ve laiklik, 2013 Haziran’ında Taksim’e damgasını vuran tüm renklerle birlikte savunulabilir. 24 Temmuz Pazar günü Taksim’de tüm bu renklerin yansıyacağı bir büyük buluşma gerçekleşmelidir.

Olumlu görüşmeler yaptığımız CHP’den bu temelde bir yanıt bekliyoruz. Beklentilerimizin karşılandığı koşullarda, HAZİRAN 24 Temmuz Pazar günü kendi kimliğiyle ve tüm kitlesiyle Taksim Meydanı’na yürüme kararlılığındadır.

Meydanı darbe ve diktatörlük heveslilerine bırakmayacağız.

Halkımıza duyururuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.