HDP Milletvekilerine Yönelik Tutuklama Terörü Göteborg’da Protesto Edildi

0
1581

go%cc%88teborgmtng1
Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın yanı sıra toplam 9 HDP’li vekil geçtiğimiz günlerde evlerine ve parti binalarına yapılan baskınlarla gözaltına alınmış ve ardından da tutuklanarak hapishanelere konulmuştu.
Yaşanan saldırılara yönelik tepkiler Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da protesto edildi.
Bugün (5 Kasım 2016 Cumartesi) İsveç’in Göteborg şehrinde de bir protesto gösterisi düzenlendi.
go%cc%88teborgmtng3İsveç Sol Partisi, Kürt Derneği ve Rojava Komitesi temsilcilerinin konuşmalar yaptığı gösteride Eğitim ve Dayanışma Hareketi adına dergimiz yazarı Hamza Yalçın da söz alarak bir konuşma yaptı.
”Kemalistler, Sosyalistler ve Apocular Erdoğan ve IŞİD’e karşı birleşip mücadele etmeli!” diyen Yalçın konuşmasını, ”Yaşasın Türkiye, Yaşasın Kürdistan!” diyerek bitirdi.

Odak okurları olarak gösteriye, üzerinde İsveççe olarak, ”Erdoğan’a ve IŞİD’e Karşı Mücadeleye Destek Ver! / ODAK” yazılı pankart ve ayrıca yine İsveççe olarak yazılmış bir dövizle katıldık. Dövizde ”Kemalistler, sosyalistler ve Apocular: IŞİD’e ve Erdoğan’a Karşı Mücadelede Birleşin!” yazıyordu.

 

go%cc%88teborgmtngdo%cc%88vizÖte yandan Göteborg ve çevresinde yaşayan Kürt ve Türk devrimcileri dün de bir araya gelmiş ve Erdoğancıların bir toplantısına engel olmuştu. Erdoğancıların toplantısına müsade eden belediye önünde bir gösteri düzenleyen ve yetkililerle görüşmeler yapan grup, AKP Rize Milletvekili Metin Külünk’ün de katılıp konuşma yapacağı bir toplantıyı engel oldu.
IŞİD’cilerin toplandığı ve şeriat yanlılarının kullandığı belirtilen bir dernek aracılığıyla organize edilen toplantının iptali için, derneğin bağlı bulunduğu Kungälv Belediyesi’ne başvuruda bulunulmuş ve bir dizi görüşme yapılmıştı.
Bu itirazlara rağmen toplantı iptal edilmeyince dün Kungälv Belediyesi’nin önünde toplanıp bir gösteri yapan grubun tepkisi, belediyenin, anti-demokratik; faşist bir dinci yönetim olan AKP’ye propaganda ve örgütlenme için müsade etmesine yönelikti.

go%cc%88teborgmtng2Tepkilerin ardından bugün sabah saatlerinde toplantının iptal edildiği duyuruldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.