Hedef gösterilen Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı gözaltına alındı

0
176

Dün katıldığı bir televizyon programında kullandığı ifadeler nedeniyle hedef gösterilen Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar “Türk milletini, devleti, devletin kurum ve organlarını aşağılamak” suçundan gözaltına alındı.

Cihan Kolivar, katıldığı programda, “Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir. Bizim toplum ekmek ile doyduğu için başında 20 senedir böyle yöneticiler duruyor” ifadelerini kullanmıştı. Kolivar, açıklamasının ardından yandaş basın ve AKP’li yöneticiler tarafından hedef gösterildi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar’ın sözleri nefret söylemidir. Milletimizi ve ekmeği aşağılayan açıklamaları hadsizliktir” dedi.

Meclis’te basın toplantısı düzenleyen AKP Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir de, Kolivar’ı hedef alarak şunları söyledi: “Bu zihniyet, bu millete tepeden bakan bir zihniyet. İşte bu zihniyet bize karşı. Bu anlayış sadece bu adamda değil; CHP’de, HDP’de, İYİ Parti’de aynı anlayış var. Ahmağın önde gideni sensin. Sen millete nasıl böyle hakaret edersin? Millet adına bu adamı kınıyorum.”

Hedef gösterilen Kolivar hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Türk Ceza Kanunu’nun 301/1 maddesi uyarınca “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılamak” suçundan resen soruşturma başlatıldı. Ardından da Kolivar, Başsavcılığın talimatı üzerine şüpheli sıfatıyla gözaltına alındı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.