Her yerde doğa talanı: Diyarbakır’da imara açılan yerleşkede binlerce asırlık ağaç kesilecek

0
749

Diyarbakır’da Cumhuriyetin ilk yıllarında inşa edilen Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü yerleşkesinin, dikey yerleşime açılarak talan edileceği ortaya çıktı.

Yeşil kuşak hattında yer alarak çok sayıda asırlık ağaca ev sahipliği yapan yerleşke, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2013’te imara açılmış, 4 katlı ve 20 bin kişi kapasiteli Merkez Cami inşaatı başlatılmıştı. Şimdi de yerleşkeden geriye kalan arazi imara açıldı.

İçlerinde 100 yıllık ağaçların da bulunduğu yerleşkede ağaçların bin 500 tanesi cami inşaatı için kesilirken, geriye kalan 3 bin 500 ağacın da imara açılma ile kesileceği belirtiliyor.

Alanın yapılaşmaya açılması hakkında açıklamalar yapan Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Diyarbakır Başkanı Samed Ucaman, yerleşkede bulunan binlerce ağacın kesilip tescilli yapıların yıkıldığını kaydederek, bunun devamı olarak yerleşke içerisinde bulunan 3 bin 500 ağaç için de yıkım kararının çıkarıldığını ve bunun işleme konulduğunu belirtti.

Yerleşkenin kent için önemli olduğunu belirten Ucaman, planlanan projenin yapılması durumunda yarım asırdan fazla ömre sahip binlerce ağacın yok edileceğini söyledi. Yoğun bir sıcağa sahip olan kentin ortasında yer alan ağaçların atmosfere temiz hava sağladığını ve sıcaklığı bir nevi düşürdüğüne işaret eden Ucaman, yapılacak olan yeni binalar ve asfalt ile sıcağın kentin merkezini adeta kavuracağını söylerek şunları ekledi:

“Camii inşaatının yapıldığı ve binlerce ağacın yok edildiği alanın hemen karşısında bir tek ağacın dahi bulunmadığı arazi var. Ancak camiyi burada yapmak yerine gelip şehrin nefes alma yeri haline gelen ve içerisinde binlerce ağacın bulunduğu alanı imara açtılar. Şimdi soruyoruz bu doğa düşmanlığı değil de nedir?”


Kaynak: MA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.