İBB direnişçisi Tülay Çal işe dönme mücadelesini kazandı

0
266

Tülay Çal İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı şirketlerden biri olan İSPER AŞ’nin sosyal tesislerinde çalışırken çeşitli haksızlıklara uğrayarak 29 Eylül 2023 tarihinde işten atılmıştı.

Çal, iş kazası geçirmesine rağmen hakkında asılsız tutanaklar tutularak tazminat verilmeden ve işsizlik maaşı alamayacak biçimde, 25/2 koduyla işsiz bırakılmıştı.

Tülay Çal işine dönebilmek için yaklaşık 70 gün boyunca İBB’nin Saraçhane’de bulunan binası önünde ve İmamoğlu’nun açılış yaptığı çeşitli yerlerde sesini duyurmaya çalıştı.

Emek örgütleri onunla ilgili bir ortak metin hazırlayarak Tülay Çal’ın yalnız olmadığını ve derhal işine geri dönmesi gerektiğini belirttiler.

Tülay Çal onurlu direnişi sonucunda geçtiğimiz hafta İBB’den işinin geri verileceği haberini alarak İBB’ye bağlı Boğaziçi AŞ’ye yönelendirildi. Çal’a yaklaşık bir hafta bekletildikten sonra açtığı işe iade davasını geri çekmek şartıyla işinin geri verileceği söylendi.

Bugün tazminat hakları saklı kalacak biçimde açtığı işe iade davasını geri çeken Tülay Çal’ın işe girişi yapıldı. Tülay Çal işini mücadele ve dayanışma ile kazandığını belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.