İki Çocuğun Hayatını Kaybetmesine Neden Olan O Ürün KKTC’de Toplatıldı, Türkiye’de ise Satışı Devam Ediyor

0
770

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de iki çocuğun ölümüne neden olan “Şırınga Çikolata” olarak adlandırılan ürünün toplatılmasına karar verdi.

Önce Diyarbakır ardından Ankara’da şırınga şeklindeki çikolatanın kapağının boğazına kaçarak nefes borusunu tıkaması sonucu iki çocuğun hayatını kaybetmesi üzerine KKTC Sağlık Bakanlığı, “Şırınga Çikolata” olarak adlandırılan ürünlerin toplatılmasına karar verdi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akçaba’nın imzasıyla tüm birimlere gönderilen yazıda, “Ürünlerin toplatılması ve satılmasının yasaklanması kararının alındığı” belirtildi.

Yazıda, “Ülkemize de 36 koli ithal edilen Bonart marka creaminjector (kakaolu fındık kreması) ürüne ait ambalajla ilgili Türkiye’de yaşanan üzücü iki olayın ardından Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ürün güvenliği ile ilgili olarak başlatmış olduğu araştırma sonuçlanana kadar söz konusu ürünlerin piyasa ve okul kantinlerinde satışının durdurulması hususunda bilgi ve gereğini saygılarımla arz ederim.” ifadelerine yer verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.