İlkay Akkaya’nın konser yasağının yürütmesi mahkeme tarafından durduruldu: “İddia edilen tehlikeler soyut ve varsayımlar”

0
315

İlkay Akkaya’nın Mersin’de vereceği konser hakkındaki yasak kararının yürütmesi, “ortaya çıkacağı iddia edilen tehlikelerin soyut ve varsayımsal nitelikte olduğu” nedeniyle durduruldu.

Sanatçı Akkaya’nın konseri hakkında Mersin Valiliği’nin koyduğu yasağın yürütmesi, Mersin İdare Mahkemesi tarafından durduruldu.

Yürütmeyi durdurma kararının ardından konser organizatörleri tarafından yapılan açıklamada, 17 Ekim’de yapılması planlanan konser için tam 65 gün önce Mersin Valiliği’ne bildirimde bulunulduğu aktarıldı. Açıklamada, “Mersin’de yapmayı planladığımız konserimiz, Mersin Valiliği’nin 14 Ekim 2022 tarihli kararı ile konserden 3 gün önce yasaklandı. Valilik kararının konserimize çok kısa bir süre kala verilmiş olması, adeta Mahkeme’ye başvurup yasaklama kararını iptal ettirme fırsatımızın dahi elimizden alınmak istendiğinin açık bir göstergesiydi. Ancak yasaklama kararını öğrendiğimiz aynı gün Mahkeme’ye başvurup yürütmenin durdurulmasını talep ettik” ifadeleri kullanıldı.

Valilik ve kaymakamlıklar tarafından iptal edilen festival ve konserlerin iptaline ilişkin konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ‘bazen bölgesel hassasiyetlerin olabileceğini’ belirterek, “Ne kadar az kısıtlama, sınır ve iptal olursa bizim için o kadar iyi” demişti. Ersoy,  iptal edilen festivaller ve konserler konusunda son mercii olan yargıya gidilmesini önermişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.