İngiltere’de Sendika Zaferi

0
1441

img_0375İngiltere’de son bir yıl içinde Demiryolu İşçileri Sendikası’nın (RMT) Southern Rail ve Londra Metrosu’nda yaptığı birçok grev kazanımla sonuçlandı. Üyelerinin güvenli ve adil çalışma koşullarını sağlamak için mücadele eden sendikanın tutumu, başka sendikalara üye işçiler tarafından da coşkuyla karşılanıyor.

RMT, daha adil ve güvenli çalışma koşulları için son bir yılda birçok grev gerçekleştirdi. İngiltere ana akım medya kaynakları grevleri eleştirdi ve günlük ulaşımı olumsuz etkilediği iddiasıyla sendika karşıtı yayınlar yaptı. Fakat halk, eylemleri destekledi.

Grevleri dağıtmak için Southern Rail şirketi tehdit ve zorbalık yöntemleri kullandı.

img_0376Kasım ayında RMT, London Underground’daki hatlarda bakım yapan personeline emeklilik, ödeme ve gece trenleri sorunlarıyla ilgili taleplerini zaferle sonuçlandırdı.

RMT Genel Sekreteri Mick Cash, “Yer altı hatları ile olan iki anlaşmazlıkta işverenle iyi bir ödeme anlaşması imzaladık ve tüm metro hatlarında çalışan üyelerimiz için emeklilik hükmünde adalet ve eşitliği kazanabildiğimizi bildirmekten memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Sendika, grev ve protestoların, herkese eşit şartlar sağlanıncaya kadar devam edeceği duyuruldu.
RMT’nin ana hatlar ve yeraltı demiryolları, denizcilik ve deniz, otobüs ve karayolu taşımacılığının hemen hemen her sektöründe 80 binden fazla üyesi var. Üye sayısını hızla artıran nadir sendikalardan biri.

RMT ve Rail for Action uygun tarife ve demiryolunun düzgün çalışmasını desteklemek için 3 Ocak 2017’de eylem düzenleyecek.

26.11. 2016

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.