İran ve Suudi Arabistan 7 yıl aradan sonra yeni bir diplomatik adım attı

0
66

Ortadoğu’da Çin’in arabuluculuğu ile Suudi Arabistan ve İran’ın 7 yıl aradan sonra diplomatik ilişkileri yeniden başlatması büyük ses getirdi.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde yayınlanan bir makalede, İran ile Suudi Arabistan’ın ilişkileri yeniden tesis etmesinin Çin’in “yeni diplomasi modeli”nin başarılı olduğunu, ancak ABD için de “potansiyel faydalar” taşıdığı belirtildi. Makaleye göre ABD, bölge çapında tartışmasız askeri güç, yardım sağlayıcı ve siyasi nüfuz olmaya devam ederken, Çin, yatırım ve altyapı inşasında hızla genişleyen rolüyle Ortadoğu’nun en büyük ticaret ortağı haline geldi.

Ayrıca makalede, “Suudi Arabistan-İran anlaşması tamamı Çin’in avantajına olmamakla birlikte ABD için potansiyel faydalar taşıyor. Daha istikrarlı bir Orta Doğu, Yemen gibi yerlerdeki bölgesel çatışmaları hafifletmeye yardımcı olabilir ve Washington’ın, Pekin’i ve bölgedeki Tayvan, Filipinler ve diğerlerine karşı kaslarını esnetmesini caydırmak için daha fazla askeri ateş gücünü Asya ve Pasifik’e yönlendirmesine izin verebilir” ifadeleri yer aldı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ise İran’la yapılan anlaşma için kendilerine pay biçti. İran ile ilişkilerin yeniden başlatılması ve büyükelçiliklerin karşılıklı olarak açılması konusunda Twitter hesabından paylaşımda bulunan Bin Ferhan, “İran ile Suudi Arabistan arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden başlaması, siyasi çözüm ve diyaloğu üstün tutan vizyonumuz ve bu vizyonu bölgede sürdürülebilir hale getirme isteğinden kaynaklanıyor” ifadesini kullandı. Bin Ferhan, bölge ülkelerinin, “tek bir kaderi ve ortak paydaları” olduğunu da sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.