İranlı nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade’nin öldürülmesi Ortadoğu’da gerilimi arttırıyor

0
761

Trump’ın hemen gitmesi öncesinde İran’a yapılması beklenen saldırı gerçekleşti. “İran nükleer silah programının babası” olarak bilinen Muhsin Fahrizade dün Tahran dışında uğradığı bombalı ve silahlı saldırıda öldürüldü.

Saldırganlar Fahrizade’nin arabasına tuzak kurmuşlardı. Saldırıda ağır yaralanan Fahrizade hastanede hayatını kaybederken korumaları ise yaralandılar. Bu saldırı 3 Ocak 2020 tarihinde İranlı general Kasım Süleymani’nin öldürülmesi düzeyinde önemli görülüyor.

2015 tarihinde İran ile dünyanın ABD-Çin-Rusya-İngiltere-Fransa-Almanya, en büyük altı ülkesi arasında nükleer anlaşma imzalanmıştı. Anlaşmadan önce 2009-2012 döneminde en az beş İranlı fizikçi öldürülmüş ya da kaybedilmişti. İran yetkilileri sorumlu olarak ABD ve İsrail’i işaret etmişti. Aynı zamanda İran’ın nükleer tesislerine karşı bombalama ve bilgisayar virüs saldırıları gerçekleştirilmişti. Anlaşma cinayetleri ve saldırıları azaltırken 2 yıl önce Trump anlaşmadan tek yanlı çekildiğini açıklamış ve İran’a karşı sert ekonomik yaptırımlara başlamıştı.

İranlı yetkililer sosyal medyadan yaptıkları açıklamalarda Fahrizade’nin öldürülmesinden sorumlu olarak İsrail’i işaret ettiler. İranlı askeri yetkililerden Hüseyin Deygan Twitter mesajında “Katillerin tepesine yıldırım gibi inecek, onları yaptıklarına pişman edeceğiz.” diye yazdı.

Bilindiği gibi Trump dönemi İsrail’in Ortadoğu’daki gücünü arttırdı. Abraham Antlaşmaları adı altında İsrail ile BAE-Bahreyn-Sudan-Umman-Suudi Arabistan rejimleri ile başlayan yeni biat sürecine giderek yeni ülkeler katılıyor. İran’a karşı yumuşayacağı işaretlerini veren Biden’ın Başkan Yardımcısı Kamala Haris’in de Siyonistlere yakın olduğu biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.