IŞİD Paris’te Katliam Yaptı!

0
1562

Fransa.7

IŞİD Fransa’da Katliam Yaptı

Fransa’nın başkenti Paris’te yaşanan saldırılarında 127 kişinin öldüğü duyuruldu.
Dün, gün içerisinde, Fransa-Almanya dostluk maçı için Fransa’da bulunan Alman Milli Takımı’nın konakladığı otele bomba ihbarı yapılmıştı. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise, stad çevresinde bir kişinin kafasının kesildiği haberi basına yansıdı.

Fransa.6

Ardından bir kafeye ve bir konser salonuna baskın düzenlendiği, silah ve bombalar kullanılarak onlarca insanın öldürüldüğü dünyayı şok eden haberler oldu.

Fransa.5

Saldırıların ardından, Fransa Cumhurbaşkanı François Holande, ”IŞİD saldırıları savaş nedenidir!” açıklamasında bulundu ve üç günlük yas ilan ettiklerini sözlerine ekledi. Hollande, Xavier Panon’un son kitabında bulunduğu bir itirafta, Suriye’deki islamcı militanları silahlandırdıklarını itiraf etmişti (http://haber.sol.org.tr/dunya/hollande-fransanin-suriyeli-muhalifleri-silahlandirdigini-itiraf-etti-115760).
Bugün, okullar ve müzeler dahil, Fransa’da her yerin kapalı olduğu bildiriliyor.

Fransa.3

Kentin altı ayrı bölgesinde gerçekleştirilen saldırılarda en fazla can kaybının Bataclan konser salonunda yaşandığı, burada en az 100 kişinin yaşamını yitirdiği bildiriliyor. Polisin operasyonu sonrası ise konser salonunda rehin tutulanların bir kısmı kurtarıldı. Saldırıları düzenleyenlerin tamamının öldürüldüğü söylense de, saldırganların sayısı henüz net bir şekilde açıklanmış değil.

Fransa.2

Fransız basını, Fransa-Almanya maçının yapıldığı stadyumun etrafındaki bir bar ve restorantın da hedef alındığı saldırılarda, 150’den fazla insanın öldüğünü, 180 yaralı olduğunu yazıyor. Yaralılardan 80’inin durumunun kritik seviyede olduğu belirtiliyor.
Onlarca insanı hedef alan saldırıların düzenlendiği adresler şu şekilde açıklandı:

*Bataclan konser salonu, Voltaire Bulvarı 50 numara, 11. Bölge – silahlı saldırı, rehine krizi,
*Le Carillon Barı ve Le Petit Cambodge lokantası, Alibert sokağı 18 ve 20 numaralar, 10. Bölge – silahlı saldırı,
*La Belle Equipe cafe, Charonne sokağı 92 numara, 11. Bölge – silahlı saldırı,
*Stade de France yakınları, Paris’in hemen kuzeyindeki St Denis’te – Stadda Fransa-Almanya maçı sürerken yakınlarda intihar saldırısı düzenlendiği bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.