İsmailağa Cemaati’ne bağlı bir derneğin başkanı zihinsel engelli kadına tecavüz etti, genç kadın intihar etti

0
251

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Uzlet İlim Yayma Derneği Başkanı Alperen Sade’nin zihinsel engelli bir kadına tecavüz ettiği ve kadının tecavüz sonrası intihar ettiği ortaya çıktı.

Halktv.com.tr’den Seyhan Avşar’ın dava dosyasından aktardığı habere göre, korkunç olay 7 Mart günü gerçekleşti. Dedesi, zihinsel engelli E.D.’yi (23) çalıştığı okula bıraktı. Ancak E.D. okul görevlilerine “Canım sıkılıyor” diyerek okuldan ayrıldı. E.D., okula yakın bir yerde bulunan sosyal tesise kadar yürüdü. Burada bir bankta oturdu. O esnada, genç kadının yanına bir kişi geldi. Dosyaya göre bu kişi “Uzlet İlim Yayma Derneği Başkanı Ali Rıza Sade Hoca Efendi” olarak tanınan 34 yaşındaki Alperen Sade’ydi. Sade, E.D.’yi Çekmeköy’deki evine götürdü ve tecavüz etti. Sade, daha sonra genç kadını bir köprü altına bırakıp kaçtı. Kadın çalıştığı anaokuluna kadar yürüdü. Evini bulamayınca okulda sabahladı. Sabah okula gelen öğretmenler E.D.’nin ailesini arayarak haber verdi.

Genç kadının başından geçenleri ailesine anlatması sonrası aile emniyete başvurdu. Plaka takip sistemi ile MOBESE kayıtlarına bakıldı. Alperen Sade, olaydan 10 gün sonra gözaltına alındı. Sade ilk ifadesinde suçlamaları kabul etmedi ancak çıkarıldığı Sulh Ceza Hâkimliğince tutuklandı.

Olaydan 15 gün sonra ise genç kadın Pendik’te, ailesi ile birlikte yaşadığı apartmanın 4’üncü katında bulunan evlerinin penceresinden atlayarak yaşamına son verdi.

Hazırlanan iddianamede Alperen Sade’nin, E.D.’nin zekâ geriliğinden yararlanarak imam nikâhı kıydığına işaret edilirken, E.D.’yi istismar ettiği ve buna dayanamayan genç kadının intihar ettiği anlatıldı. Kadının intiharına ilişkin soruşturmanın ise ayrıca yürütüldüğü belirtilerek tecavüzcünün 3 yıldan 26,5 yıla kadar hapsi istendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.