İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Batı ülkelerine çağrıda bulundu: Filistin’in tanınması gerekiyor

0
164

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Batı ülkelerine çağrıda bulundu. Sanchez, Filistin devletinin tanınmasının zamanının geldiğini, bunun için ciddi tartışmaların başlaması gerektiğini belirtti.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Madrid’de düzenlenen 8. Büyükelçiler Konferansı’nın açılışında konuştu. Konuşmasında Sanchez, Filistin’e dair açıklamalarda bulunarak, Batılı devletlerin artık Filistin’i tanıması gerektiğini ifade etti.

Sanchez konuyla ilgili, “Hamas’ın saldırılarını kınadıklarını, rehinelerin derhal ve şartsız serbest bırakılmasını istediklerini, İsrail’in kendini savunma hakkını da tanıdıklarını fakat bu ülkeden uluslararası hukuk kurallarına ve insan haklarına saygı gösterip, Gazze’deki felaket haldeki insani duruma son vermelerini istediklerini” dile getirerek; “Şu anda izlenecek yol, derhal ve kalıcı bir ateşkes sağlamak ve çatışmalar sona erdiğinde uluslararası bir barış konferansı düzenlemektir” dedi. Daha sonra Sanchez “iki devlet formülüne dayanan ciddi ve inandırıcı bir çözümün uluslararası toplumun desteğiyle gerçekleşmesi gerektiği” sözlerini kullandı. 

Ayrıca Sanchez, “Sanchez, “Filistin ve İsrail’in barış ve güvenlik içinde yaşamasını sağlayacak, iki devletin tanınmasına dayalı çözümün hayata geçirilmesinin zaruri olduğunu, Filistin halkının Hamas’ın eylemlerinin bedelini ödememesi gerekiyor” dedi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.