İsrail Ekonomi Bakanı Smotrich, arsızca zorunlu göçü savundu: “Filistinlilerin ‘gönüllü’ olarak başka ülkelere göç edebilir”

0
105

İsrail Ekonomi Bakanı Bezalel Smotrich, Gazze’de yaşayan Filistinlilerin ‘gönüllü’ olarak başka ülkelere göç etmesini önererek bunun  ‘doğru insani çözüm’ olduğunu belirtti. 

Smotrich, X hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “Gazzelilerin gönüllü olarak göç etmesi ve dünya ülkelerinin onları kabul etmesinin, Yahudilerin ve Arapların acılarını bitirecek insani bir çözüm” ifadelerini kullandı. 

Al Jazeera’da yer alan habere göre, Smotrich, “Gazzelilerin gönüllü olarak dünyanın dört bir yanındaki ülkelere tahliye edilmesine yönelik girişimi memnuniyetle karşıladığını” ve “bunun 75 yıldır süren mültecilik, yoksulluk ve tehlikelerin ardından Gazze ve bölgede yaşayanlar için doğru insani çözüm olduğunu” belirtti. Smotrich ayrıca Gazze’de yaşayanların çoğunun 1948 mültecilerinin dördüncü ve beşinci kuşağı olduğunu ve bu kişilerin Gazze’de fakirlik içinde ve aşırı kalabalıklar halinde “rehin” tutulduğunu da ileri sürdü. Bu kişilerin “İsrail devletini yıkma ve Yafa ile Hayfa gibi kentlere mültecileri geri döndürme isteğinin sembolü olduğunu” söyleyen bakan eden, “Gazze’de yaşayanların, İsrail devletine ve Yahudilere karşı içinde büyüdüğü ve öğrendiği yoğun nefretin nedeninin bu olduğunu” ileri sürdü.

Smotrich son olarak Filistinlilere nefretini şu sözlerle bitirdi: “İsrail devleti, daha önce de belirttiğimiz gibi doğası gereği İsrail nefretine ve onu yok etme arzusuna dayanan Gazze’deki bağımsız bir oluşumla artık uzlaşmayacak.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.