İSTANBUL EMNİYET MÜDÜR YARDIMCISI TUTUKLANDI

  0
  1066

  2015-11-19-18-50-56-1613017712

   

  Trafikte tartıştığı motosiklet sürücüsü Ahmet Sülüşoğlu’nu öldürdükten tutuklanan ve 8 gün sonra tahliye olan İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Celal Yılmaz, yargılandığı davanın ilk duruşmasında tekrar tutuklanarak cezaevine gönderildi.

  Mahkeme Başkanı Asuman Yetiş, gizlilik kararı bulunmayan duruşmaya gazetecileri de almadı. Başkan Yetiş, gazetecilerin alınmadığına ilişkin bir karar alınması ve bu kararın tutanaklara yazılması yönündeki talebi de kabul etmedi.

  Yılmaz ifadesinde; “Ona karşı bir şey yapmamama rağmen bağıra bağıra peşimden geldi. Bir ara durmak istedim ancak her türlü eylemin beklenilmesi durumunda anonslar ve bilgiler geldiğinden dolayı ister istemez psikolojik bir hale geliyor insan. Şahsa yolda herhangi bir şey demememe rağmen, evimin önüne kadar bizi takip etti. Direksiyonu arabamın önüne kırıp durdu ve indi. Polis olduğumuz söyledikten sonra çekip gitti. Yanımda eşim olduğundan dolayı da ben de uzatmamıştım. Ben evime gittim, aracımı park ettikten sonra geri geldim. Güvenlikçi arkadaşlar şahsın, ‘biraz sonra burada büyük bir olay olacak’ diyerek ayrıldığını söylediler. Ben geleceğini tahmin etmiyordum ama gelirse de 155’i arayın polis gelsin, dedim. Tam vedalaşırken şahıs tekrar geldi. Belki yine konuşur düşüncesiyle ben araya girmedim, özel güvenlikçi arkadaşlar muhatap oldu. Silahını doldurduktan sonra benden önce davrandığından dolayı ben de güvenlikçilerin arkasına saklanarak silahımı hazır vaziyete getirdim. Mesafenin kısa olması, ortada üç tane silahsız vatandaşın olması ve silahı hazır bir vatandaşın karşıda beklemesi. Bu tür durumları da göz önüne alarak aradaki güvenlik görevlisi arkadaşın omuz kısmından kendimi direk hedef konumuna getirdim. ‘Silahı bırak’ dedim ve silahı bana doğrulttu. Bu esnada ‘tık’ diye bir ses geldi. O esnada ben de tetiğe bastım. Aldığımız eğitim ve refleks gereği duble atış yaptım. Vatandaş düşüşe geçince etkisiz hale geldiği kanaatiyle atışı kestim. Yani direk öldürmek maksadıyla değil, arada güvenlikçi olması nedeniyle etkisiz hale getirmek amacıyla ateş etmiştim. Tamamen silahsız vatandaşları ve kendimi korumak amacıyla hamle yaptım. Avukatımız aracılığıyla üzgün olduğumuzu belirtmek maksadıyla haber gönderdik ama karşı taraftan bir cevap gelmedi. Çok üzgünüm.” dedi.

  Mahkeme, yaklaşık 4.5 saat süren yargılama sonunda, “Mevcut delil durumu, kuvvetli suç şüphesini gösteren mevcut kamera kayıtları, atış sayısı, atılı suça öngörülen müeyyide, mahkemede oluşan kayıta göre bu aşamada adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının yetersiz kalacağı, atılı suç ile tutuklama tedbirinin ölçülülük arz edeceğinin değerlendirilmesi, suçun katalog suç kapsamında bulunması” gerekçesi ile sanık Celal Yılmaz’ı tutukladı.

   

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.