İstanbul HDP Eşbaşkanı Ferhat Encü’ye tokat atan polis hakkında inceleme başlatıldı

0
350

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul’da tutuklular için başlatılan “Adalet Nöbeti” eylemini, Kadıköy’de yapılan kitlesel yürüyüşle sonlandırmak istedi. Ancak yürüyüşe polis izin vermedi. Yaşanan arbedede bir polis, eski HDP Şırnak Milletvekili ve İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encü’ye tokat attı. Ayrıca polis çok sayıda kişiyi de gözaltına aldı. 

İstanbul Valiliği, yaşanan bu görüntüler ardından açıklama yayınladı. Yayınladığı açıklamada, söz konusu polis hakkında inceleme başlatıldığı belirtildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Kadıköy Kaymakamlığınca; kamu güvenliği, huzur, asayiş ve esenliğinin olumsuz yönde etkilenebileceği, terör örgütü propagandası ve provokatif eylemler ile suç işlenmesine neden olunabileceği yönündeki bilgiler doğrultusunda 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32/ç maddesi uyarınca Kadıköy Meydanında bugün yapılmak istenen izinsiz gösteriyi yasaklama kararı alınmıştır.

Kaymakamlıkça alınan karar, Kadıköy Meydanında toplanan gruba tebliğ edilerek gösterinin sona erdirilmesi istenilmiş, karara riayet etmeyerek izinsiz yürüyüş ve gösteri yapmak isteyen şahıslara güvenlik güçlerimizce müdahalede bulunulmuştur. Güvenlik görevlilerinin görev yapmasını engellemeye çalışan, görevlileri tahrik ederek, “…Partinin itleri, şerefsizler…” şeklinde hakarette bulunan (F.E) isimli şahsa yapılan gözaltı işlemi sırasında ortaya çıkan görüntülerle ilgili inceleme başlatılmıştır. İzinsiz gösteri yapan 70 kişi hakkında yakalama işlemi yapılmıştır.” 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.