İsveç Pen: İspanyol Makamları Hamza Yalçın’ı Derhal ve Koşulsuz Serbest Bıraksın

0
1505

Uluslararası PEN Kulüpleri Fededasyonu’nun İsveç temsilciliği Svenska PEN, dergimize yolladığı dayanışma mesajı ile Hamza Yalçın’ın tutukluğuna dair kaygılarını iletti. İspanya hükümetinin bu tutumunu eleştiren PEN, “Hamza Yalçın derhal ve koşulsuz serbest bırakılmalıdır” dedi. İsveç PEN’in İspanya Hükümetini kınadığı mesajını sizlerle paylaşıyoruz:IMG_1426Odak Dergisi’ne:

İsveç Pen olarak, Türkiye’nin yayınladığı İnterpol bildirimi uyarısıyla Türk-İsveçli gazeteci Hamza Yalçın’ın İspanyol makamları tarafından tutuklanmasına ilişkin derin kaygılarımızı dile getirmek istiyoruz.

Hamza Yalçın İsveç vatandaşıdır ve 1984’ten beri orada yaşamaktadır.

Yalçın’ın alıkonulmasının yazdığı yazılardan dolayı olması ve bu nedenle Türkiye tarafından iadesinin talep edilmesi, tutuklanmasının gerçek nedenidir ve bu durum gizlenemez. Bu olay temel ifade özgürlüğü haklarının çiğnenmesidir ve bu da bizi derinden kaygılandırmaktadır.

Ayrıca, Avrupa Konseyi Parlementerler Meclisi’nin Nisan 2017 tarihli “Interpol ve onun Kırmızı Bülten sistemi bazı üye ülkeler tarafından fikir özgürlüğünü bastırmak ve sınır ötesi muhalefete sıkıntı vermek için kullanılmaktadır” açıklamasına tamamıyla katılıyoruz. Bu doğrultuda Parlementerler Meclisi bir çağrı yaparak Avrupa Konseyi üyesi tüm ülkelerin kötü niyetli Kırmızı Bülten kararlarına karşı tutuklamalardan kaçınmalarını istemişti.

İspanyol makamlarını Hamza Yalçın’ı derhal ve koşulsuz şekilde serbest bırakmaya ve uluslararası kolluk kuvvetleri ile işbirliği taleplerini değerlendirirken Türkiye’nin insan hakları sicilini göz önünde tutmaya çağırıyoruz.

Saygılarımızla

İsveç Pen

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.