İsveç Sol Partisi: Türkiye’nin Hamza Yalçın’ı İade Talebi Reddedilmelidir!

0
1599

Türkiye’nin Hamza Yalçın’ı İade Talebi Reddedilmelidir!IMG_1435Türkiye’nin terörizmi örgütlüyor suçlamasıyla uluslarası bir arama kararı çıkartmasının ardından İsveçli-Türk gazeteci Hamza Yalçın geçen hafta İspanya’da tutuklandı. Hamza, Odak Dergisi baş redaktörü olarak, Erdoğan yönetimindeki baskıcı Türkiye’ye karşı uzun süredir yükselen karşı bir ses olmuştur.

Dışişleri Komisyonu üyesi (Sol Parti) Yasmine Posio Nilsson, Hamza Yalçın’a yönelik uygulamalara karşı ağır eleştriler içeren ifadesinde “Hamza Yalçın’ın Barselona’da yakalanması, Erdoğan’ın basın özgürlüğüne yönelik saldırılarını ve muhalefeti topluca susturma çabalarını nasıl ülke sınırları dışına taşıdığını da göstermektedir.” demiştir.

Sol Parti, İspanya ve İsveç kurumlarından Hamza Yalçın’ın haklarına saygı gösterilmesini beklemektedir ve Türkiye’nin iade talebini reddeden bir tavır beklentisi içindedir. Hamza Yalçın’ın yakalanması esnasında darp edildiğine ilişkin bilgiler de incelenmelidir.

2016 yazındaki başarısız darbe teşebbüsünün ardından demokratik hak ve özgürlüklere yönelik ihlaller artmıştır. İnsan hakları savunucularının, muhaliflerin ve gazetecilerin yakalanması Türkiye’nin Sınır Tanımayan Gazeteciler’in basın özgürlüğü endeksinde neden 180 ülke arasında 155. sırada olduğunu göstermektedir.

11 Ağustos 2017
İsveç Sol Partisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.