İsveç’te Büyük Anti-Faşist Eylem

0
1755

IMG_3063Bugün İsveç’in Göteborg şehri büyük bir anti-faşist gösteriye ev sahipliği yaptı. NMR adlı faşist grubun düzenleyeceği eyleme karşı binlerce insan sokaklardaydı.

IMG_3059Miting alanından yapılan anonsa göre, mitinge yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı belirtildi.

IMG_3076NMR adlı ırkçı faşist grup, İsveç’te göçmenlere, siyahilere, LGBTI gruplarına saldırılarıyla biliniyor. Bugün yapmak istedikleri gösteriyi, Kuzey ülkelerinin en büyük Nazi buluşması olarak duyurmuştu. Aynı zamanda bu ırkçı grup geçen yıl, iki anti-faşist genci de öldürmüştü.

Irkçı grup yaklaşık iki aydır propagandasını yaparak hazırlandığı bu gösteri için Göteborg’daki kitap fuarı civarında toplandı. Ardından göçmen karşıtı ve nefret içerikli sloganlar attılar.

Foto: Anders Deros
Foto: Anders Deros

Bunun üzerine polis dağılmaları yönünde çağrıda bulununca, ırkçı grup ile polis arasında olaylar çıktı.

Diğer yandan polis, ırkçı grubu ve onları protesto eden anti-faşistlerin yan yana gelmesini engellemek için şehrin birçok noktasına barikat kurdu. Ancak ilerleyen saatlerde anti-faşistler barikatları kaldırarak ırkçı grubun bulunduğu yere yürüyüşe geçti. Bazı sokaklarda olaylar devam ediyor.

Yapılan mitingde, mitingi organize eden kurumlar konuşma yaptılar. Söz alan gruplar arasında İsveç Sol Parti, Komunist Parti, çeşitli anti-faşist grup ve dernekler vardı. Eğitim ve Dayanışma Hareketi Derneği ve Odak Dergisi de bu eyleme katıldı. Eğitim ve Dayanışma Hareketi’nin mitingde yaptığı konuşmayı aşağıda yayınlıyoruz:

“Emperyalist kapitalist sistem, içinde bulunduğu krizleri aşmak için sanal gündemler yaratıyor. Bu gündemlerden bir tanesi de özellikle Avrupa’da yükselişe geçen ırkçılık, göçmen düşmanlığı ve faşist hareketlerdir! Sosyal adaletsizlik, işsizlik, kadın hakları, çalışma koşullarındaki zorluklar, eğitimde ve bilimde niteliksizleşme, küresel ısınma gibi sorunlar kapitalizmin sebep olduğu sorunlardır.

Tüm bu sorunlar ortada ve açıkken, onlar bunları görmemizi istemiyorlar. Emekçi sınıfların bu sorunlara karşı mücadele etmesi yerine ırkçılık ve faşizmle parçalanıp, birbirine düşmesini istiyorlar.

Yabancı düşmanlığı, göçmen düşmanlığı, ırkçılık bir insanlık suçudur. Biz insanlık suçu işleyenlerle aynı şehirde hatta aynı dünyada nefes almak istemiyoruz! Bu suça ortak olmak istemiyoruz!

Ezilenler bir şey için mücadele edecekse başka bir dünya için mücadele etmelidir.
Faşizme hayır!
Sokaklarımızda Faşist İstemiyoruz!”

30 Eylül 2017
Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.