İsveç’te din kışkırtması: Kuran yakıldı

0
93

Irkçı Rasmus Paludan, İsveç’teki Türk Konsolosluğu önünde kuran yaktı.

Daha önce de kuran yakarak provakatif eylemlerde bulunan yarı İsveçli ya Danimarkalı Rasmus Paludan, bugün Stockholm’da Türk Konsolosluğu önünde kuran yaktı. Eylemden bir saat önce Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İsveç’ten bu eylemi durdurmasını istemişti.

Saat 13:00 sularında konsolosluk önünde provakatif eylemini gerçekleştiren Paludan, kendisine ırkçı denmesini eleştirdi. Eylem esnasında Paludan, “Danimarka ve İsveç anayasalarına uygun eylemler gerçekleştirmek, ırkçılık değildir” sözlerini kullanırken, kendisine karşı karşı-eylem örgütleyen AKP’lilere ise “İfade özgürlüğü olmamasını savunuyorsanız, başka bir ülkede yaşabilirsiniz” dedi.

Paludan’ın eyleminin ardından AKP iktidarı, önümüzde hafta Ankara’ya ziyarette bulunacak olan İsveç Savunma Bakanı Pål Jonsons’un görüşmesini iptal etti. Jonsons, konuyla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden “toplantının ertelendiğini” duyurdu. 

Diğer yandan bugün Stockholm’da yaklaşık 600 kişinin katıldığı NATO karşıtı eylem de gerçekleşti. Gerçekleşen eylemi düzenleyenler arasında geçtiğimiz hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın maketini ayaklarından asan Rojovakomitesi de bulunuyordu.

Foto: Fredrik Persson/TT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.