İsveç’te Örgütlü Suçluluğa Karşı Tartışma Toplantılarımız

0
3330

Eğitim ve Dayanışma Hareketi Derneği olarak örgütlü suçluluğa karşı kampanya çerçevesinde siyasi partilerle tartışma toplantısı düzenledi.
Toplantıları İsveç’in Göteborg ve Halmstad şehirlerinde 1 Eylül Cumartesi ve 2 Eylül Pazar tarihlerinde düzenledik. Seçimlere katılan partilerin temsilcilerinin yer aldığı tartışma toplantılarında İsveç’te örgütlü suçluluk etrafında tartışıldı ve “İsveç’te örgütlü suçluluk nasıl gelişiyor, ona karşı nasıl mücadele edebiliriz?” sorularına yanıt arandı. Bu sorular çerçevesinde kriminalite, göçmen sorunları ve partilerin İsveç hakkındaki hedefleri konuşuldu.

Toplantılarda örgütlü suçluluk konusunun basında abartıldığı ve istismar edildiği konusunda katılımcılar arasında görüş birliği oluştu. Katılımcılar sorunun çözümü için yasal ve polisiye tedbirlerin de gerektiği ama bunlarla yetinilemeyeceğini belirttiler. Örgütlü suçluluğun sosyal, ekonomik, psikolojik be hatta politik sebepleri üzerinde duruldu. Göçmenlerin yaşadıkları topluma uyum sağlamakta yaşadıkları güçlüklere işaret edilirken, soruna kaba bir ekonomik yardım dışında ne gibi araçlar ve yöntemlerle çözüm bulunabileceği konuşuldu.

Dıştalanmışlık yaşayan kesimlerin özellikle banliyölerde suç örgütleri ve çetelere katıldığı, uyuşturucunun yaygınlaştığı; buna çözüm olarak ise daha iyi bir eğitim sistemi ve daha adaletli ve etkin sosyal olanaklar geliştirilmesi gerektiği üzerine duruldu.

Göteborg’daki toplantıda Çevre Partisi (MP), Feminist İnisiyatif(F!), Komünist Parti, (K), Sosyal Demokrat İşçi Partisi (S) ve Sol Parti (V); Halmstad’daki toplantıda ise MP, S ve V temsilcileri yer aldı.Sosyal Demokratlar Göteborg’daki toplantıya milletvekillerini gönderdiler.

Halmstad toplantısından bir kare.

Sosyal demokratlar tartışmada sorunla mücadele için bugüne kadar yaptıkları ve daha sonra yapacakları üzerinde durdular. Tartışmalarda S, V MP arasında yakınlık dikkat çekerken K hepsini birden eleştirdi. V ve K sorunun sınıfsal boyutlarına vurgu yaptılar. K ayrıca İsveç’in Ortadoğu’da savaşa, jet uçağı satarak katılmasını da eleştirirken F!’nin sorunun bireysel boyutlarına MP’nin ise çevre boyutuna ağırlık vermesi dikkat çekti.

Parti temsilcilerinin konuşmalarının ardından, toplantılara katılan izleyiciler soru, öneri ve eleştirilerini dile getirdiler.

Toplantılar esnasında hem siyasetçilerin kendi aralarında hem de siyasetçilerle izleyiciler arasında canlı tartışmalar yaşandı. İzleyiciler Türkiye’de yaşananları. benzerinin İsveç’te de yaşanmaması konusunda duyarlı olunması gerektiğine dikkat çektiler.

Her iki toplantıyı da Eğitim ve Dayanışma Hareketi Koordinatörü Hamza Yalçın yönetti.

İsveç’teki çalışmalarımızı hem Türkiye ile dayanışmaya hem de yaşadığmız ülkenin sorunlarına birlikte önem veren bir anlayışla sürdürmeye gayret ediyoruz.

Eğitim ve Daynışma Hareketi Derneği / İsveç

*Üstteki fotoğraf Göteborg etkinliğinden.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.