İtalya’da onbinler barış talebiyle sokağa çıktı

0
334

İtalya’da başkent Roma ve Milano’da, 8. ayını geride bırakan Ukrayna’daki savaşın bir an önce durması çağrısının yapıldığı mitingler düzenlendi.

Başkent Roma’da ülkenin önde gelen işçi sendikaları ve sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla “Barış için Avrupa” sloganıyla düzenlenen mitinge onbinlerce kişi katıldı.

AA’da yer alan habere göre barış çağrısı yapılan yürüyüşe, Roma Belediye Başkanı Roberto Gualtieri, ana muhalefet Demokratik Parti (PD) lideri Enrico Letta, Beş Yıldız Hareketi lideri Giuseppe Conte, İtalya’nın en büyük işçi sendikası Genel İş Konfederasyonu (CGIL) Genel Sekreteri Maurizio Landini, Katolik STK Aziz Egidio Topluluğunun Başkanı Marco Impagliazzo ve çok sayıda parlamenter ile siyasetçi de katıldı.

Mitingdeki konuşmalarda Rusya’nın ‘saldırganlığı’ kınanırken, barış önerilerine açık olunması çağrısı yapıldı. Ayrıca  “İtalya, NATO’dan çıksın” sloganları atılırken, “Silah gönderilmesine hayır”, “Barış” yazan bayrak ve flamalar taşındı.

Ülkenin ikinci büyük kenti Milano’da Ukrayna’daki savaşın bir an önce durması çağrısının yapıldığı mitinge de 2 bini aşkın kişinin katıldığı belirtilirken, mitingde “Savaşı durdurun” yazan dövizler taşındı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.