İtalyan’dan Gelme “Yerli” Otomobil Bugün Tanıtıldı

0
1106

Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu (TOGG) tarafından yapılan “yerli” otomobil bugün yapılan basın toplantısıyla tanıtıldı. 

Prototipi İtalya’dan getirilen yeni “yerli” otomobilin  ilk ön gösterimi bugün gerçekleştirildi. Otomobilin tanıtımı AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Gebze’de yapıldı.

Erdoğan’ın açılış konuşmasından bazı satırbaşları şöyle: “Bugün ülkemiz için tarihi bir güne Türkiye’nin 60 yıllık rüyasının gerçeğe dönüşmesine her birlikte şahitlik ediyoruz. Biliyorsunuz yılardır Türkiye’nin kendi otomobilini üretmesi gerektiğini, bizim montajcılıktan çok daha iyisine layık olduğunu dile getiririz. Ülkemizi 350 bini bile bulmayan otomobil üretme seviyesinden 1.5 milyonu bulan bir seviyeye çıkardık. Bu konudaki ihracatımız 32 milyar dolara çıkardık. Ama kendi otomobilimizi üretmek konusunda bir gelişmede bulunamadık. Biz bir babayiğit arıyorduk niyahetinde milletimizin bu hayaline gönül veren babayiğitler ortaya çıktı. Kendilerine şahsım ve milletim adına çok çok teşekkür ediyorum. Sadece işine odaklanmış profesyonel bir ekip kurarak çalışmalarını bugüne getirdiler. 100’ün üzerinde mühendis gecesini gündüzüne kattı. Bunların da birkaçı da yurt dışındaki prestijli işlerini bırakan arkadaşlarımızdan oluşuyor. CEO’muz da böyle bir arkadaşımız. Kendisine özellikle teşekkür ediyorum. Ama bu süreçte sessiz ama derinden gidildi. Bugün ön gösterim araçlarını söz verdiğimiz gibi sizlerle paylaşıyoruz. Bu içinde bulunduğumuz mekânı da özellikle seçtik. Burası Türkiye’nin yarınlarını şekillendirecek teknoloji üssü. Biz bugün iki mega projeyi hayata geçiriyoruz. Hem bilişim teknoloji vadimizin açılışını gerçekleştiriyor ve Türkiye’nin otomobilini tanıtıyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.