İtham Et Iskence Et Öldür ! İadeyi Itibar Et!

0
1453

15 Temmuz darbe girişimi sonrası 13 gün gözaltında tutuldu ifadesi alınmadı, işkence gördü iki kez hastaneye kaldırıldı..

Ümraniye Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi tarih öğretmeni Gökhan Açıkkollu, İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde gördüğü muameleye dayanamayıp yaşamını yitirmişti.

Gökhan Açıkkol’un gözaltında kafası duvara vuruldudu, tekme ile kaburgaları kırılarak döve döve öldürüldü. Gökhan Açıkkollu hainler mezarlığına gömülmek istenmiş, diyanete bağlı imamlar cenazeyi yıkamadığı gibi ‘hain’ olduğu gerekçesiyle cenaze namazı kıldırmamıştı.

Gökhan Açıkkollu (42), 15 Temmuz askeri darbe girişimi sonrası görevden uzaklaştırılan binlerce isimden biriydi. İhbar üzerine ‘darbeci’ ve ‘terör örgütü üyesi’ olmak suçlamasıyla evini basıldı gözaltına alındı. Gözaltı süresi boyunca yapılan rutin sağlık kontrollerinde, sürekli darp edildiğini, yüzlerce kez tokat ve tekme yediğini anlattı. Şeker ve panik atak rahatsızlıkları nedeniyle krizler geçirdi. İki kez komaya girdi hastaneye yatırıldı. Her seferinde yeniden nezarethaneye götürülerek kötü muameleye maruz bırakıldı. İlaçlarını almasına da izin verilmedi.

13. gün Açıkkollu’nun kalbi durdu. Genç öğretmene ilk müdahaleyi yine gözaltında bulunan Adli Tıp Kurumu Başkanı ve doktorları yaptı. Ancak yaşama döndürülemedi. Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Şebnem Korur Fincancı, muayene belgelerine dayanarak hazırladığı raporda Açıkkollu’nun gördüğü işkence sonucu kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ailesi, Açıkkollu’nun öldüğünü İstanbul Adli Tıp Kurumu’na çağrıldığında öğrendi. Açıkkollu’ya yapılan kötü muamele burada da devam etti. Cenazenin hainler mezarlığına gömülmesi şartıyla verilebileceği söylendi. Oysa Açıkkollu hakkında bir yargılama olmadığı gibi tek kelime sorgusu bile yapılmamıştı.

Ailesi cenazeyi kendi imkanlarıyla memleketleri Konya’ya götürmek zorunda kaldı. Burada da Diyanet İşleri Bakanlığı’nın ‘hainlerin namazı kılınmayacak’ şeklindeki talimatı nedeniyle cami imamı cenaze namazını kıldırmadı. Son görevi yapmak da yine aile yakınlarına düşmüştü.

Gökhan Açıkkollu’nun işkence sonucu öldürüldüğüne dair soruşturma süreci devam ederken 1,5 yıl sonra suçsuz olduğuna dair karar varılarak göreve iade kararı verildi.

7 Şubat 2018 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı’nın E.2561776 sayılı göreve iade kararı, okul müdürü tarafından yine meslekten ihraç edilmiş olan eşine tebliğ edildiği öğrenildi. Gökhan Açıkkollu’ya iadeyi itibar, hayatını kaybettikten 1,5 yıl sonra ‘pardon’ denilerek verilmiş oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.