İZDENİZ GREVE ÇIKIYOR!

0
1634

IMG_0416İzmir Belediyesi’ne ait İZDENİZ adlı şirkette çalışan 250 personel, greve çıkmaya hazırlanıyor.

İZDENİZ ile Türk-İş’e bağlı Türk Denizciler Sendikası (TDS) arasında toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamadı ve Türk Denizciler Sendikası Çarşamba günü greve çıkma kararı aldı.

Sendika Mali Sekreteri Adem Cevahittin Yeşiltaş, işverenin gemi personeline sadece vergiden aldığı hakları verdiğini, bunun dışında bir zam vermediğini söyledi.
Kara personeline ise yüzde 9,5 zam verildiğini açıklayan Yeşiltaş, TİS’İ masada bitirmek için ellerinden geleni yaptıklarını ekledi. İşverenin deniz personeline sıfır zam teklif ettiğini ileri süren Yeşiltaş, şu anki TİS taslağına imza atmaları halinde, yüzde 6- 6,5’lara imza atmış olacaklarını kaydetti. Belediyenin diğer işyerlerinde ortalama yüzde 13 ile 17 arasında zam verdiğini de hatırlatan Yeşiltaş, benzer bir sözleşme istediklerini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi grevle ilgili kararı şöyle duyurdu:

“İZDENİZ A.Ş ile Türk-İş’e bağlı Türkiye Denizciler Sendikası arasında devam eden toplu sözleşme görüşmelerinin olumsuz sonuçlanmasının ardından sendika İZDENİZ’de görev yapan personel için 12 Temmuz’dan (yarından) itibaren grev kararı almıştır. ESHOT, İzmir Metro AŞ, İZBAN ve İZULAŞ’ın koordineli çalışmasıyla, vatandaşlarımızın ulaşımda sıkıntı yaşamaması ve İZDENİZ grevinden minimum derecede etkilenmesi için belediyemiz tarafından gereken tedbirler alınmıştır. Tüm halkımıza önemle duyurulur.”

Kaynak: Yarın Haber

11.07.2017

Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.