İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’dan işçilere “kazanılmış haklar da tehlikeye girer” tehdidi

0
91

İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetimi ile belediye bünyesinde çalışan kamu emekçileri arasında toplu sözleşme sürecinin tıkanmasıyla başlayan süreç hala aşılamadı.

Kamu emekçilerinin örgütlü olduğu Tüm Bel-Sen süreci aydınlatmaya dönük bir açıklama yayınlarken bir açıklama da İZBB Başkanı Cemil Tugay’dan geldi.

Emekçilere tehditler içeren açıklamasında Tugay, “Yetkili sendikanın yasal sınırlar içinde kalan bir sözleşmeyi imzalamaması halinde, ortada bir sözleşme olmamasından dolayı, mevcut sosyal denge tazminatı ödemesi de yasal dayanaktan yoksun kalmaktadır” ifadesini kullandı.

Tugay tarafından imzalanarak yayımlanan açıklamanın başlığı ise “Toplu sözleşme imzalanmazsa kazanılmış haklar da tehlikeye girer” oldu.

Sendikadan Cemil Tugay’a yanıt: Hangi partinin belediye başkanı?

Kamu emekçilerinin eylemleri devam ederken, yetkili sendika Tüm Bel-Sen’den de Cemil Tugay’ın “mesajına” yanıt geldi.

Tüm Bel-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Cevdet Keleş, CHP Genel Merkezi’ne, “Cemil Tugay hangi partinin belediye başkanı?” diye sordu. Ege’de Son Söz’ün haberine göre, Tugay’ı toplu sözleşmeyle ilgili tutumundan vazgeçmeye çağıran sendika adına açıklama yapan Keleş, “Bizler Cemil Tugay’ı Karşıyaka Belediyesi’ndeki anti-demokratik tutumlarından ve aylarca ödenmeyen emekçi maaşlarından tanıyoruz” dedi.

Tugay’ı “AKP diliyle konuşmakla” eleştiren Keleş, CHP Genel Merkezi’nin 30 Haziran’da Gebze’de yapmayı planladığı “Emek Mitingi”ni hatırlatarak, “Partiniz Emek Mitingi düzenlerken, yoksulluk sınırı altında maaş alan kamu emekçilerini ‘Maaşlarınızı biraz daha keserek sizleri açlık seviyesinde çalıştırırım’ diyen Tugay, partinizi temsil ediyor mu?” diye sordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.