JULİAN ASSANGE’IN ATILACAĞI İDDİSI YENİDEN GÜNDEME GELDİ

0
1009

19 Haziran 2012 tarihinden beri Londra’daki Ekvator Büyükelçiliğinde sığınmacı olarak yaşayan Julian Assange ile ilgili olarak konsolosluktan çıkarılacağı iddiaları dile getirildi.  İddia bu gece atılan bir Wikileaks twitiyle ileri sürüldü:

BREAKING: A high level source within the Ecuadorian state has told 

‪@WikiLeaks‬ that Julian Assange will be expelled within “hours to days” using  the ‪#INAPapers‬ offshore scandal as a pretext–and that it already has an agreement with the UK for his arrest. (https://mobile.twitter.com/wikileaks/status/1113919962995884033)

Gerekçe olarak ise Ekvator Devlet Başkanı Lenín Moreno’nun 26 Mart tarihinde Wikileaks tarafından yolsuzluğunun soruşturulması gösteriliyor. 

ABD’nin ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülke hükümetlerinin, kritik internet yazışmalarını ele geçirerek, pisliklerini yayınlayan Wikileaks adlı örgütün kurucusu Assange elçiliğe İngiliz yetkilileri tarafından alınıp ABD’ye yollanma endişesiyle sığınmıştı. Bilindiği gibi ABD Assange’ı devletin sırlarını ifşa etmekten arıyor. Aralık 2018 tarihli New York Times adlı ünlü gazetede ABD yönetiminin Moreno’ya bir kısım borçlarını silme karşılığında Assange’ı teslim etmesini önerdiği yazılmıştı (https://www.nytimes.com/2018/12/03/us/politics/manafort-assange-wikileaks-ecuador.html).

Kaynak: Dagens Nyheter

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.