Kadınlardan bu akşam saat 21:00’de hashtag eylemi: #İstismarİnsanlıkSuçudur

0
727

Çocuk istismarı faillerine evlilik yoluyla affın gündeme gelmesi endişesi yaşanırken, Türkiye’de ve Avrupa’da yaşayan Alevi kadınlar bir açıklama yaparak, herkesi 26 Mayıs Salı günü Türkiye saatiyle 21:00’de Avrupa saatiyle 20:00’de sosyal medyada hashtag eylemiyle güçlü bir şekilde ses çıkarmaya davet etti.

Açıklamada, “Meclis açıldığında, çocuk istismarcılarına evlilik yoluyla affın ilk gündeme gelecek konulardan olduğu konuşuluyor. 14 yaşını tamamlamamış kız çocuklarına karşı cinsel istismar suçu işlemiş, onlardan 15 yaş büyük erkeklerin ve suçu azmettiren ailelerin cezalarının sonradan evlenildiği durumda affedilmesi düşünülüyor. Bu düzenlemelerin sonucu imam nikâhıyla evlilik yaşı 13’e indirilecek, 13 yaşında kız çocuklarıyla 28 yaşında yetişkin erkeklerin evlendirilmesi yasal hale getirilecek” denildi.

Açıklamaya şöyle devam edildi:

“Bu, ülkemizdeki kız çocuklarını eğitimden uzaklaştırmak, yoksullaştırmak, geleceksizleştirmek olacaktır. Aynı zamanda çocukların yaşamları boyunca sağlık problemlerine, şiddete maruz kalmalarına, intihara sürüklenmelerine neden olacaktır. Failin değil, mağdurun cezalandırılması anlamına gelen yasa tasarısını kabul etmiyoruz.

Avrupa’da ve ülkemizde yaşayan Alevi kadınlar olarak duyarlı tüm canları 26 Mayıs 2020 Salı günü Türkiye saatiyle 21:00, Avrupa Saatiyle 20:00 de sosyal medyada yapacağımız hastag eylemiyle güçlü bir şekilde ses çıkarmaya davet ediyoruz. Hashtagımız: #İstismarİnsanlıkSuçudur #CezalandırAklama #AleviKadınlar.”

Kaynak: Pirha

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.