Kafe ve restoranlar açıldı, peki hangi önlemler alınıyor?

0
630

Hükümetin aldığı “normalleşme” kararları ile bugün restoran, lokanta, kafe, pastane, börekçi, tatlıcı ve içerisinde yeme-içme hizmeti sunan işletmeler açıldı.

Alınan tedbirlerin gevşetilmesi ile ‘ikinci dalga’ uyarısı yapılırken, ekonomik kaygıların halk sağlığının önüne geçtiği belirtiliyor.

“Normalleşme” sürecinde ise yeme-içme hizmeti sunan işletmelerde alınması gereken önlemler rehberi yayımlandı. Rehberde yeme-içme mekanlarında alınacak önlemler şu şekilde sıralandı:

►Her masada el antiseptiği veya kolonya bulundurulacak.

►Misafirlere tesise girişte termal kamera veya temassız ateş ölçümü uygulanacak.

►Tesis girişlerinde el antiseptiği olacak ve misafirlerin ellerini antiseptikle temizlemelerinden sonra girişleri sağlanacak.

►Maskesiz müşteri içeri alınmayacak. Misafirin yanında yoksa verilmek üzere maske bulundurulacak.

►Yemek servisi verilen masalar arası mesafe her yönden 1,5 metre, yan yana sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenecek. Grup halinde gelen müşteriler için masa birleştirmeleri yapıldığı takdirde diğer masalarla aradaki 1,5 metre mesafe korunacak şekilde yapılacak.

►Masalarda sadece karşılıklı oturma düzeni sağlanacak. Masa yanlarına sandalye konulmayacak ve masa yanlarına oturma düzeni oluşturulacak.

►Genel tuvaletlerin giriş kapıları mümkünse otomatik kapı sistemi olarak düzenlenecek. Düzenlenememesi halinde giriş kapılarının kollarının sık sık dezenfeksiyonu sağlanacak. Tesis içerisinde çocuklara ayrılmış oyun odaları hizmete açılmayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.