Katalonya Özerk Yönetimi’nden Açıklama: İspanya Hükümetinin Özerkliği Feshetme Kararını Kabul Etmiyoruz!

0
1549

73A63AEB-5B3B-4633-804D-E939AA9ED777İspanya Hükümeti dün yaptığı açıklama ile Katalonya’nın özerklik durumunu feshetti. Özerkliğin feshedilmesinin sebebi olarak, Katalonya’nın “yasalara aykırı” davrandığı belirtildi. Bu açıklama üzerine bugün Katalonya Özerk Yönetim Başkanı Carles Puigdemont, İspanya hükümetinin Katalonya’yı doğrudan yönetme kararını kabul etmediklerini açıkladı.

BBC’ye açıklama yapan İspanya Dışişleri Bakanı Alfonso Dastis alınan kararla ilgili şunları söyledi: “Hükümet, istemeden de olsa yasal düzeni yeniden sağlamaya, anayasayı uygulamaya çalışıyor. Katalonya’da, bölgesel yasalara sadık kalarak, günlük işleri idare edecek bir yönetim oluşturacağız. Umarım hiçkimse özerk yönetimin yapacağı çağrıları dikkate almaz çünkü bunuyapmaya yasal hakları yok.”

İspanya Hükümeti referandum sonrası Katalonya’ya yönelik sert yaptırımlarına devam ediyor. Hükümet, iki Katalon lideri “halkı kışkırttığı” gerekçesiyle tutuklamış, bu da bölgede büyük tepkiye neden olmuştu. Katalon halkı geçtiğimiz salı günü durumu protesto etmek için sessiz yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe yüzbinlerce insan katıldı.*

*http://www.odak-direnis.com/barselonada-buyuk-gosteri/
22 Ekim 2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.