Kayseri’de “Hamza Yalçın’a Özgürlük” Denildi

0
1642

Dünya’da ve Türkiye’de birçok şehirde Hamza Yalçın’ın tutuklanmasına dönük tepkiler sürerken, Kayseri’de Direnişçiler tarafından da konu ile ilgili bir basın toplantısı düzenlendi. IMG_1317Kayseri’de Odak okurları Hamza Yalçın’ın serbest bırakılması için Eğitim-Sen’de basın açıklaması düzenledi. Odak adına konuşan Mahir Akçadağ “Hamza Yalçın’ın İspanya’da hukuksuz şekilde tutuklandığını ve serbest bırakılması gerektiğini, Hamza Yalçın’ın yaptığı ilk telefon görüşmesinde açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça hakkında bilgi aldığını” söyledi. Haziran üyelerinin de destek verdiği açıklamaya okunan basın metni ile devam edildi. Basın metnini okuyan Fatma Kalkan sonrasında katılımcılara söz vererek Hamza Yalçın ve açlık grevindeki öğretmenler ile ilgili katılımcıların görüşlerini aldı. Yapılan sohbetin ardından basın açıklaması sona erdi.IMG_1318

Okunan basın açıklaması:

 

Dergimiz ODAK’ın başyazarı, Eğitim ve Dayanışma Hareketi koordinatörü Hamza Yalçın, İspanya’nın Barselona kentinden İngiltere’ye seyahat etmek için gittiği havaalanında İnterpol polisleri tarafından kırmızı bültenle aranması olduğu gerekçesi ile 3 Ağustos günü gözaltına alınmıştır. Bir gün sonra, 4 Ağustos’ta mahkemeye çıkarılan Yalçın, hızla tutuklanarak C.T Birans 1 adlı cezaevine gönderilmiştir. Hamza Yalçın, Türkiye’de gerçekleştirdiği devrimci faaliyetlerinden ötürü Türkiye tarafından iki kere müebbet hapis cezasına çarptırılmış bir sosyalisttir. Odak Dergisi başyazarı ve aynı zamanda İsveç Yazarlar Birliği ile Amnesty üyesi bir devrimcidir. Sosyalist fikirleri, pratiği ve yazılarından ötürü defalarca hedef gösterilmiş, çeşitli komplolara maruz bırakılmıştır. Türkiye’de ağır işkencelerden geçirilmiş ve işkence tezgahlarından alnının akıyla çıkabilmiş bir devrimcidir. Çeşitli cezaevlerinde kalmış, üst üste iki kere beraat ettiği davadan üst mahkemenin itirazları ile ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır. Türkiye de yaşam şansı bulamayan Yalçın çalışmalarına yurtdışında devam etmek zorunda bırakılmıştır. Yaşadığı İsveç başta olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde aktif devrimci pratiğini sürdüren Yalçın, AKP’nin devrimcilere dönük saldırılarının hedefi olmuştur.

Tutuklanmasının ardından arkadaşlarımız ile telefonda görüşme şansı bulan Hamza Yalçın, kendisini İspanya’da gözaltına alan polislerin de faşizan tutum takındığını, gözaltı sırasında darp edildiğini ve direnmesi üzerine de daha sert davranılarak işkence ile zorla ters kelepçe yapıldığını aktarmıştır. İspanya devleti tutuklanmasına gerekçe olarak kendisinin kırmızı bülten ile arandığını ifade etmiştir. Kırmızı bülten nedeni olarak ise Türkiye’de 2010 yılında Odak Dergisi çalışanlarına dönük gerçekleştirilen operasyonlar gösterilmiştir.
3 Ağustos günü tutuklanmasının ardından hemen harekete geçen tetikçi medya Yalçın’ı ve dergimiz ODAK’ı Fetö ile ilişkilendirmiş ve sıkça rastladığımız yalanlarını ortaya koymuştur. Ne Yalçın’ın ne de ODAK’ın Fetö ile alakası söz konusu değildir. Aksine Interpol tarafından da işaret edilen 2010 yılı operasyonları o dönem sıkı dost olan AKP ile Gülen Cemaati’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği bir operasyondur. Bunun da ötesinde hayatının her anını Türkiye ve dünya halklarının kurtuluşu için vakfetmiş bir devrimcinin ve ait olduğu kurumun böyle bir suçlamayla itham edilmesi tek kelimeyle gülünçtür. Hamza Yalçın, AKP’nin dibine kadar pisliğe batmış saltanatına boyun eğmeyen bir insandır. Tutuklanmasının altında da zulme karşı direnen bir duruşa sahip olmasından öte gelmektedir.

Hamza Yalçın’ın Avrupa’da tutuklanması tesadüf değildir. AKP iktidarının Türkiye’de yürüttüğü baskı ve tutuklama politikalarının ülke sınırlarını aşan bir yansımasıdır. Türkiye’yi sonu bilinmez bir iç savaşın eşiğine getiren ve her gün koyulaşan bir karanlığa doğru sürükleyen siyasi iktidar, karşısında durabilecek her türden demokratik muhalefete baskı, işkence ve tutuklamalarla karşılık vermektedir. Yüzlerce muhalif gazeteciyi esir almakta, onlarca milletvekilini tutsak etmekte ve OHAL yardımıyla en ufak çatlak sesi dahi polis gücüyle savuşturmaktadır. Özellikle muhalif medya üzerindeki baskılar giderek artmakta ve uyduruk iddianameler yoluyla gazeteci ve yazarlar hapsedilmektedir. Hamza Yalçın’a yöneltilen “terör” suçlamasının altında muhalefete karşı duyulan tahammülsüzlük yatmaktadır. AKP’nin ülkeyi açık faşist bir diktatörlüğe çevirmesinden hoşnut olmayan Hamza Yalçın gibi demokrat ve devrimci kesimlere verilmek istenen mesaj nettir. AKP, ülkeyi sonsuza dek teslim almak için düzmece suçlamalara başvurmaktadır. Ancak, dün olduğu gibi bugünde bizler, bu saldırılara direniş bayrağını yükselterek cevap vereceğiz. Yılmayacağız, teslim olmayacağız ve gücümüzün son noktasına kadar faşizme karşı halkların birleşik devrimci mücadelesini yürütmeye devam edeceğiz.

Bizler ODAK Dergisi emekçileri ve okurları olarak Hamza Yalçın’ın onurlu ve direnişçi mücadelesini sahipleniyoruz. AKP’nin düzmece iddialarla yürüttüğü karalama kampanyasına boyun eğmeyeceğiz. Hamza Yalçın serbest bırakılıncaya kadar alanlarda olacağız.IMG_1319

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.