Kazanan Cam İşçileri Oldu

0
1308

EF7A0595-4FDB-41F4-AF26-EA1BA4E50469Kırklareli’de Şişecam’a bağlı Paşabahçe cam fabrikasında işten çıkarılan ve Lüleburgaz’da 20 gündür direnen işçiler, aileleriyle birlikte işlerine geri dönmek için Kırklareli’nden İstanbul’a “İş-Aş-Adalet Yürüyüşü” başlatmışlardı.

2897E698-8E64-4752-ADA4-D316C58C61FD

Direnen cam işçilerin yürüyüşü, OHAL kapsamında Kırklareli Valiliği tarafından yasaklanmış, dinlenme tesisinde konaklayan işçilerin çevresi jandarma ve polis ekipleri tarafından sarılmıştı. Bunun üzerine işçiler, Şişecam heyeti ile yapacakları görüşme gününe kadar eylemlerini sürdürme kararı aldı.

Dün yapılan görüşme sonunda kazanan işçiler oldu. Şişecam heyeti ve işçiler arasında gerçekleşen toplantıda, işçilerin işe iade yolunu açan kararlar alındı.

Yapılan görüşmenin ardından bugün “90 Trakyalı Cam İşçisi” imzasıyla bir açıklama yayınlandı. Açıklama şu şekilde:

“Paşabahçe Kırklareli Cam Fabrikası’nda işten çıkartılan 90 cam işçisi olarak başlattığımız işe iade mücadelesinin 20. günündeyiz.
Şişecam merkezinde dün yapılmış olan toplantıda, başvuruları halinde 90 arkadaşımızın da Eskisehir’de işe başlayabilecekleri, Eskisehir’e gitmek istemeyenlerin de teşvik uygulamasından faydalanacakları kararı alınmıştır.
Bugün itibariyle 90 cam işçisinin işe iadesinin yolu açılmıştır.
Cam işçisinin iş, aş, adalet yürüyüşü kararlılıkla sürdürülmüş ve başarı elde edilmiştir.
Kazanılan bu zafer önce bizim, sonra tüm cam işçilerinin ve en sonunda da tüm işçi sınıfının zaferidir.

Eşine zor rastlanan bir mücadeleydi

90 Trakyalı Cam İşçisinin bu mücadelesinde, sendika yöneticilerinin isteksiz tutumuna rağmen Trakya’da çalışan diğer arkadaşlarımızın ve Lüleburgaz halkının büyük payı olmuştur.
90 Trakyalı ve diğer arkadaşlarımız ile birlikte hareket ederek Türkiye de eşine zor rastlanan bir mücadele sergilenmiştir.
Bu zaferi Lüleburgaz ve Trakya halkının, bölgemizdeki siyasi parti ve STK ve belediye temsilcilerinin, medya ve görsel basının yardımları ve katkıları ile elde ettiğimizi biliyor ve herkese buradan en kalbi duygularla teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

24 Ekim 2017

Kaynak: Bianet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.