KILIÇDAROĞLU ve CHP CESARET EDEBİLECEK Mİ?

0
2210

AKP yanlıları Çubuk’taki asker cenaze töreninde savaşı ve Erdoğan’ı suçlayacaklarına Kılıçdaroğlu’nu ve CHP’yi suçladılar. CHP de aynı tutumu sürdürerek savaşa karşı tek söz bile etmeyip iktidarı suçladı. Hatta iktidarı doğrudan bile değil üstü kapalı üslupla suçladı. İki taraf da birbirinin PKK’nın müttefiki olduğunu iddia etti.

Bilindiği gibi son yıllarda CHP ile HDP arasında AKP’ye karşı küçük çaplı bir dayanışma var ve dayanışma bu haliyle dahi AKP’nin geriletilmesinde önemli etki yaratıyor. CHP ile HDP arasındaki dayanışma önce HDP’nin barajı aşmasında rol oynamıştı. Şimdi de o dayanışma sayesinde CHP İstanbul’da ve başka bazı önemli yerlerde yerel seçimlerde başarı kazandı. 

AKP buna tahammül edemiyor. AKP istiyor ki CHP ile HDP hiç bir araya gelmesinler ve hatta hep birbirlerine düşman kalsınlar ki kendisi, ihtiyacına göre, onları birbirine karşı kullanabilsin. Nitekim daha öncesinde AKP-Cemaat-liberaller ile HDP arasında daha güçlü bir ittifak vardı ve o ittifak CHP’yi karşısına almıştı. CHP de çok zaman HDP’ye karşı AKP ile ittifak halinde oldu. Öyle ki rejimin dinci ÖSO çeteleri ile birlikte Türkiye’yi Suriye’de batağa saplamasına ve Afrin’in işgaline bile hararetle onay verdiler. 

CHP, Avrupa’da ve dünyada çöküş yaşayan sosyal-demokrat partiler gibi, emekçilerin haklarını savunmayan ve sürekli yeni-liberalizmden yana davranan tutumu yüzünden uzun yıllardır varlık gösteremiyor. CHP bu tutumu nedeniyle AKP gibi çok büyük tepkiler çeken bir gücün karşısında bile bugüne kadar varlık gösteremez duruma geldi. Erdoğan iktidarı, karşısında bir alternatif olmadığı için bugüne kadar yapacağını çok büyük rahatlıkla yapabildi.  CHP onun karşısında bir direniş öremedi. 

CHP işçileri, emekçileri, ülkemizin bağımsızlığını ve özgürlükleri savunan bir politik hattın etki yaratacağına inanmıyor ve uzun süredir gözünü MHP ve AKP kesiminden güçlere yanaşmaya dikmiş durumda. Adeta “Biz de MHP kadar milliyetçi ve AKP kadar dinciyiz” havasına girmiş durumda.

Bu tutum savaş konusunda daha akılsızca bir çizgide gidiyor.

Kılıçdaroğlu veya CHP yöneticileri uğradıkları saldırının ardından savaşı sorgulayan açıklamalar yapsalardı ne olurdu dersiniz? 

Ülkemiz yıllardır bunu bekliyor. Ne var ki yurtsever olduklarını, Mustafa Kemal’in yolunda olduklarını iddia edenler  Mustafa Kemal’in cesaretinin çok ama çok uzağındalar. 

Hamza Yalçın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.