Kolombiya’da FARC ile Barış Anlaşması

0
1356

img_0339Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, bugün imzalanan yeni barış anlaşması çerçevesinde, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) bütün silahlarını 150 gün içinde Birleşmiş Milletlere (BM) teslim edileceğini bildirdi.

Santos; Bogota’daki Colon Tiyatrosu’nda, barış anlaşması imzalamasının ardından konuşma yaptı. “Bu tarihi sahnede, dünyanın ve ülkemizin önünde FARC’la yeni barış anlaşmasını imzaladık. Bir kurban daha vermemek için bu kanı durdurduk ve daha fazla gecikemezdik.” dedi.

Anlaşmaya katkı veren toplumun bütün kesimlerine teşekkür eden Santos, yeni dönemde FARC üyelerinin 5 gün sonra silah bırakmak için belirlenen alanlara gitmeye başlayacağını açıkladı.

img_0340Daha önce 2 Ekim’de FARC ile imzalanan barış anlaşması referanduma götürülmüş, 13 milyon Kolombiyalının oy kullandığı referandumda yüzde 50,24 “hayır” çıkmıştı.

Hükümet; çatışmanın kurbanları, kilise, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek FARC ile tekrar müzakere edilecek konular belirlenmişti.

60’a yakın toplantı ve 100 saati bulan çalışma sonrası 57 konuda 500’e yakın teklif ortaya çıkmıştı.

48 milyondan fazla insanın yaşadığı Kolombiya’da; 50 yıldan fazla süren iç savaş, 260 bin kişinin hayatını kaybetmesine ve 6 milyondan fazla kişinin göç etmesine neden oldu.

25.11.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.