Koronavirüs: Avrupa için ikinci dalga uyarısı

0
717

Korona salgını ile birlikte başlayan karantina uygulamaları sonrasında, kısıtlama tedbirlerini kaldırarak, “normalleşme” sürecine hazırlanan AB ülkelerine, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC)’den uyarı geldi.

Avrupa Birliği üyesi ülkelere bulaşıcı hastalıklardan korunma konusunda danışmanlık yapan, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) Başkanı Doktor Andrea Ammon, ikinci bir koronavirüs dalgasına hazırlanmak gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Ammon, Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, ikinci bir koronavirüs dalgasının, uzak bir teori olmadığını belirterek, “Bana göre asıl soru, ikinci dalganın ne zaman başlayacağı ve ne kadar büyük olacağı” dedi.

“HÜKÜMETLER DURUMU YETERİNCE CİDDİYE ALMADI”

Andrea Ammon, ECDC’nin 26 Ocak’ta Avrupa ülkelerine, sağlık sistemlerini, özellikle de yoğun bakım ünitesi kapasitelerini artırmaları uyarısında bulunduğunu belirterek, “Bence (hükümetler) durumu yeterince ciddiye almadı.” dedi.

Doktor Andrea Ammon, Mayıs ayı başında yaptığı açıklamada ise Polonya hariç diğer Avrupa ülkelerinin koronavirüs salgınında zirve noktasına ulaştıklarını söylemişti.

“TAMAMEN RAHATLAMAMIZ GEREKEN BİR ZAMANDA DEĞİLİZ”

Enfeksiyon oranlarında yaşanan düşüşlerin sorunun bittiği anlamına gelmediğini belirten Ammon, şunları ifade etti:

“Virüsün özelliklerine, ülkelerdeki bağışıklık oranlarına baktığımda – ki bu yüzde 2 ila yüzde 14 arasında ve çok da iç açıcı değil, bu hâlâ toplumun yüzde 85, yüzde 90 oranında virüs riskine açık olduğunu gösteriyor – virüs etrafımızda, Ocak ve Şubat’ta olduğundan daha fazla dolaşımda…”

“Kıyamet tablsosu çizmek istemiyorum ama gerçekçi olmak zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Tamamen rahatlamamız gereken bir zamanda değiliz.”

TATİLE ÇIKMAK İSTEYENLERE UYARI

Ammon, tatil seçenekleri yapan ve bir yerlere gitmek isteyenlere şu uyarıda bulundu, “geçen yılki gibi olmayacağına hazırlıklı olmalarını söylüyoruz. Bu aşamada gidersiniz, ‘Ellerinizi yıkarsınız ve bir sorun çıkmaz’ diyemiyoruz. Mesafenizi korumanız gerekiyor. Önlemlerin alınması lazım.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.