Koronaya çifte standart!

0
1011

Almanya kurumları, korona pandemisi konusunda çifte standart uygulamaya devam ediyor.

Bilindiği gibi Almanya’da korona pandemisi ve buna karşı işleme konan koruyucu tedbirlere ciddi bir tepki ve itiraz var. Bir kısım insan aslında korona pandemisi olmadığına ve bunun dünyayı ele geçirmek isteyenlerin bir komplosu olduğuna inanırken, bir kısım insan ise mevcut uygulamaların demokratik hakları sınırladığı ve totaliter sistemi güçlendirmesine yönelik protesto gösterilerine katılmaktadır. Ancak çok daha önemli bir kesim var ki mevcut tepkiyi politik olarak kendi lehine kullanmaya çalışmaktadır: Neo Naziler.

Ağustos başında Berlin’de, polisin verilerine göre en azından otuz bin kişi bu gösterilere katılmış, ne maske uygulamasına ne de sosyal mesafe kuralına uymuşlardı. Milliyetçi semboller ve bayraklar yürüyüşe damgasını vurmuştu.

Yine bilindiği gibi 22 Ağustos günü Hanau’da altı ay önce katledilen dokuz insanın anısına büyük bir gösteri planlanmıştı. Başından itibaren yetkililerle iletişim halinde ciddi bir hijyen konsepti oluşturulmuş olmasına rağmen artan korona vakalarını bahane eden yetkililer, bu ırkçılık karşıtı yürüyüşü yasaklamada bir sakınca görmediler.

Ve gelindi 29 Ağustos’a. Almanya’da korona vaka sayısı hızla artıyor. Devlet yetkilileri sosyal ve kültürel hayata yeni kısıtlamalar getirirken yine Berlin’de hiç bir hijyen kuralına uyulmayacağı başından belli olan ve nazilerin gövde gösterisi yapacağı yürüyüşe izin verildi.

An itibariyle polisin uyarılarına rağmen tüm hijyen kurallarını çiğneyen onbinlerce sağcı ve komplo teorisi savunucuları, Berlin sokaklarında gövde gösterisi yapmaktadır.

Bir kez daha görülüyor ki, tüm devletler korona pandemisini kendi çıkarları için kullanmakta; sistem lehine olan gösterilere izin verilirken, sistemin sorunlarına ve suçlarına dikkat çeken eylemler ise korona bahanesiyle iptal edilmektedir.

Odak Almanya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.