Krizin Faturası Emekçiye; 700 İşçi İşten Çıkarıldı!

0
1686

Bayburt Group, Ataköy-İkitelli metro hattında Yenibosna ve Çobançeşme metro durakları arasındaki şantiyede çalışan 700’e yakın işçinin işine son verdi.

Şantiyede çalışan işçiler, 9 Ağustos günü mesai başladığı saatte, hiçbir gerekçe sunulmadan işlerine son verildiğini öğrendi.
Olayın ardından Çobançeşme’de bulunan inşaat şantiyesi önünde işçiler bekleyişlerini sürdürürken, bugün de İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN) işçiler ile birlikte basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklaması öncesi Bayburt Group yetkilileri, İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ali Öztutan’ı tehdit etti. Tehditlere rağmen gerçekleştirilen basın açıklamasında, İYİ-SEN Genel Başkanı Ali Öztutan: “Haftalık çalışma saati 45 saattir, biz 80 saate kadar mesai ücreti ödenmeden çalışıyoruz. Bu kuralsız – güvencesiz çalışma koşullarında hiç bir hakkımız ödenmeden kapının önüne konuluyoruz, üstüne bir de koğuşlardan atılmaya çalışıyoruz. Burada inşaat işçileri hak gaspı yaşamıştır, yaşanan bu hak gaspına karşı İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası olarak bütün mücadele yollarına başvuracağız. İnşaat işçisi kurbanlık koyun değildir. İstediği zaman şantiyeye alınıp, istediği zaman şantiyeden çıkartılamaz. Bu ülkenin her yerinde işçilerin emeği var. Haklarımızı alana kadar şantiyeleri terk etmeyeceğiz. Buradan tüm emek dostlarını inşaat işçilerine destek olmaya davet ediyoruz.” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından işçiler tüm haklarını alana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.

*Fotoğraf ABC Gazetesi’nden alınmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.