‘Küçük Rusya’ Kuruldu

0
1990

Ukrayna’da gelişen çatışmaların ardından ayrılarak adına Donetsk Halk Cumhuriyeti diyen bölgede Molorossia federe devleti kurulduğu açıklandı.kucuk-rusya-devleti-ukrayna-da-kuruldu-322361-5

Sputnik’in aktardığı habere göre, Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri Aleksandr Zaharçenko, üç yıldır çözülemeyen Ukrayna krizini çözmek için Molorossia adında bir federe devlet kurduklarını, planladıkları sürece ise tam olarak üç yıllık bir süreç sonunda geçiş yapacaklarını ifade etti.

Donetsk Halk Cumhuriyeti Gelir Bakanı Aleksandr Timofeyev, yeni ülkenin kuruluşunun nedeni olarak artık Ukrayna’nın itibarını yitirdiğini aktararak yeni kurulan Molorossia’nın başkentinin ise Donetsk olacağını duyurdu.

Ukrayna’dan tepki

Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin yeni bir devlet kurma hazırlığında olduğu açıklamasına karşın ise Kiev’den sert yanıt geldi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Twitter’den yaptığı açıklamada Rusya’yı Abhazya senaryosunu hayata geçirmeye çalışmakla suçlarken,”Donbass’ta Abhazya senaryosunu hayata geçirmeye yelteniyor. Partnerlerimiz ile birlikte buna müsaade etmeyeceğiz. Kremlin’in kukla oynatıcıları, Donbasslı kuklaları ile, Küçük Rusya’yı naftalinden çıkararak bir temsili oyun daha sergilediler” ifadelerinde bulundu.

Kremlin: Molorossia Kişisel İnisiyatif 

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin lideri Aleksandr Zaharçenko’nun Ukrayna yerine Malorossiya adlı ülkenin kurulması yönündeki açıklamasının ise kişisel bir inisiyatif olduğunu belirtti.

Peskov, “Zaharçenko’nun bu sabah Malorossiya ile ilgili yaptığı açıklama, onun kişisel inisiyatifi. Moskova bunu bu sabah medyadan öğrendi. Biz, Minsk anlaşmasına bağlı kalıyoruz” ifadelerinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.