Kur korumalı sisteme 5 ayda halkın cebinden 60.6 milyar lira gitti

0
152

Bankalara döviz garantili hesap açtıran bir avuç zengine, 5 ayda halkın bütçesinden 60.6 milyar TL para aktarıldığı kaydedildi.

Her geçen gün artan faiz yükü ve Yap-İşlet-Devret projelerine ödenen garantilere bir de Kur Korumalı Mevduat hesapları eklenince bütçe açığı yeniden yükselişe geçti. Temmuz’da bütçe açığı 64 milyarı aştı.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre Haziran’da 31 milyar liraya çıkan bütçe açığı Temmuz’da aylık bazda 64 milyar lirayı aştı.

Vergi gelirlerinin artmasıyla yılın ilk 6 ayında 93.5 milyara kadar çıkan bütçe fazlası ise Ocak-Temmuz döneminde 29.5 milyar liraya geriledi.

Bankada Kur Korumalı Mevduat hesabı açan tasarruf sahiplerine halkın bütçesinden ödenen para her geçen gün daha da artıyor.

Döviz kurunun Temmuz’da da yükselişini sürdürmesi nedeniyle mevduat sahiplerine sadece Temmuz ayında ödenen garanti parası 23 milyar 361 milyon lirayla rekor kırdı. En son Haziran ayında yapılan ödeme 16.1 milyar olmuştu. 5 ayda bu kesime ödenen toplam para ise 60 milyar 597 milyon liraya ulaştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.